Maciej Miłkowski: Przechodzenie na model płacenia za wynik leczenia to dobry kierunek

Fot. MedExpress TV
Wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, o modelu Value Based Healthcare.
Wojciech Laska 2020-02-03 15:26

Jak Ministerstwo Zdrowia postrzega model Value Based Healthcare? Jak zamierza wdrażać ten model w praktyce?

Maciej Miłkowski: Już zaczęliśmy dosyć mocno nad tym pracować. Dzisiaj były podawane przykłady kompleksowej opieki nad pacjentem z zawałem serca, gdzie patrzymy na wyniki leczenia i w zależności od tych wyników, od skuteczności i dopasowania do najlepszych standardów, szpitale mają płacone inne wysokości czyli starają się uzyskać najlepsze efekty. I to jest robione. Tak samo jest np. w zaćmie, gdzie widzimy i sprawdzamy jaka jest skuteczność poszczególnych zabiegów, jak istotnie poprawił się wzrok pacjentów, jakich pacjentów kwalifikuje szpital. Mamy rejestrów dużo w kardiochirurgii i w pozostałych realizowanych - myślę, że drobnymi krokami w każdej dziedzinie takie ścieżki leczenia pacjentów uwzględniali i leczyli tak, by to było jak najbardziej kompleksowe, żeby nie patrzeć tylko i wyłącznie na efekt krótkoterminowy, tylko długoterminowy. Operacja biodra to nie tylko operacja, ale operacja w najlepszym możliwym momencie dla pacjenta, a później jego rehabilitacja i powrót do pracy i sprawności. To jest celem i to jest wartość dla pacjenta.

A jaka jest rola pacjentów we wdrażaniu tego modelu? Jak MZ wyobraża sobie współpracę z pacjentami czy to z organizacjami pacjenckimi, jeżeli chodzi o model?

Maciej Miłkowski: Nowe ścieżki leczenia pacjenta bardzo często są realizowane we współpracy Ministerstwa Zdrowia z NFZ. Agencja robi przegląd systematyczny i tutaj bardzo mocno współpracuje z organizacjami pacjenckimi, które przedstawiają swoje uwagi oczywiście ze środowiskiem medycznym, ponieważ głównie to na nich się opieramy. I po drugie, mamy dokładnie te wszystkie informacje, które posiadamy z systemu informatycznego. Wiemy dokładnie jak ścieżka medyczna wyglądała. Na podstawie tego prognozujemy, programujemy jak powinno być i co ma być lepiej. W to wplatamy płatności za efekt, czyli płacimy częściowe kwoty, bardzo często, jak to właśnie w zaćmie, osiemdziesiąt procent ceny przy zabiegu a dopłata przy konsultacji, wprowadzeniu wyników. Analizujemy wyniki żeby dalej kontraktować i ustalać płatności.

Rozmowa została zarejestrowana 31.01.2020 r. podczas konferencji „Droga w kierunku systemu ochrony zdrowia opartego na wartości”, której organizatorem było Center of Value Based HealthCare Uczelni Łazarskiego, a partnerem medialnym Medexpress.

PDF

Zobacz także