Oświadczenie OIL

Przemoc to nie metoda wychowawcza!

Medexpress

Opublikowano 29 stycznia 2020, 12:37

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 29 stycznia 2020, 12:37

OIL wydała oświadczenie potępiające promocję stosowanie przemocy jako formy wychowawczej:

Oświadczenie

Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej publikacji, zawierających treści nawołujące do stosowania przemocy wobec dzieci, Zespół ds. Matek Lekarek Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, w imieniu zrzeszonego środowiska lekarskiego, wyraża kategoryczny sprzeciw.

Przedmiotem naszego sprzeciwu jest ujawniona w ostatnim czasie książka „Pasterz serca dziecka”, autorstwa pastora Tedda Trippa, rozpowszechniona przez wydawnictwo Słowo Prawdy. Naruszanie nietykalności osobistej jest przestępstwem, a wspomniana publikacja zachęca do bicia i stosowania kar cielesnych, a ponadto instruuje, jak ukrywać tego typu przestępstwa przed organami ścigania.

Mając na uwadze aspekt prawny, ale przede wszystkim aktualną wiedzę medyczną, która jednoznacznie potwierdza, że kary cielesne negatywnie wpływają na zdrowie dzieci, ich rozwój, zdolności poznawcze oraz funkcjonowanie w społeczeństwie, podkreślamy, że każdy przekaz nawołujący do stosowania przemocy (zarówno fizycznej, jak i psychicznej) spotka się z naszymi zdecydowanymi reakcjami.

Jako środowisko lekarskie jesteśmy zobowiązani do dbałości o zdrowie – w szerokim znaczeniu tego pojęcia. Pozostając w zgodzie z aktualną wiedzą medyczną, dopełnimy wszelkich starań, by zadbać o dobrostan pacjentów, w tym tych najbardziej bezbronnych, czyli dzieci. Dotyczy to zarówno kwestii diagnostyki, leczenia, ale także wymiaru społecznego.

Lek. Dorota Bębenek

Przewodnicząca Zespołu ds. Matek Lekarek

Źródło: OIL

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

przemoc w rodzinie / przemoc domowa / przemoc / dziecko / OIL
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31