Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Samorząd lekarski w sprawie negatywnej oceny działań ministra zdrowia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 2 lipca 2021 13:16

Samorząd lekarski w sprawie negatywnej oceny działań ministra zdrowia - Obrazek nagłówka
nil

Naczelna Rada Lekarska na posiedzeniu 27 czerwca 2021 r. przyjęła stanowisko NRL z dnia 27 czerwca 2021 r. w sprawie negatywnej oceny działań ministra zdrowia.

Naczelna Rada Lekarska zdecydowanie krytycznie ocenia dotychczasowe działania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i pracę kierowanego przez niego resortu. Wyrazem braku kompetencji i zaniedbań w Ministerstwie Zdrowia jest:

1. Sytuacja, w której w ostatnim roku w Polsce liczba zgonów przekraczająca wieloletnie średnie jest najwyższa w Europie.

2. Chaos decyzyjny i informacyjny dotyczący obostrzeń epidemicznych i szczepień.

3. Odrzucanie konkretnych proponowanych przez samorząd lekarski projektów regulacji ustawowych m.in. przygotowanej przez Naczelną Radę Lekarską ustawy ograniczającej odpowiedzialność cywilną, karną i zawodową lekarzy walczących z epidemią koronawirusa;

4. Projektu ustawy o biegłych sądowych, regulującej m.in. tryb powoływania biegłych sądowych z zakresu medycyny;
zmiany ustawy dotyczącej najniższych wynagrodzeń w podmiotach leczniczych z proponowanymi przez samorząd lekarski i reprezentacje innych zawodów medycznych, przyjętymi w drodze racjonalnego konsensu, współczynnikami wynagrodzeń;

5. Brak ustawy wprowadzającej zapowiadany przez ministra system no-fault.

6. Brak stanowczej reakcji na przejawy hejtu w stosunku do lekarzy w mediach.

7. Brak jednoznacznej reakcji na dezinformację w kwestii epidemii koronawirusa czy propagowane pseudometody jego zwalczania.

8. Dopuszczenie do pracy w Polsce lekarzy o niesprawdzonych kwalifikacjach i bez znajomości języka polskiego.

7. Chaotyczne decyzje finansowe, w tym decyzje dotyczące zasad przyznawania tzw. dodatków covidowych. Pozostawianie bez odpowiedzi lub przekazywanie niewystarczających odpowiedzi na apele i pisma kierowane przez organy samorządu lekarskiego do Ministerstwa Zdrowia, a także udzielanie odpowiedzi z wielomiesięcznym opóźnieniem i nieadekwatnie do sytuacji, co potraktować należy jako przejaw arogancji wobec środowiska lekarskiego i wobec pacjentów.

9. Lekceważenie przez ministra zdrowia problemów środowiska lekarzy dentystów zgłaszanych wielokrotnie przez Naczelną Radę Lekarską, w tym dotyczących zasad finansowania i rozliczania świadczeń zdrowotnych w czasie epidemii.

10. Podawanie nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych przez media na temat rzekomego dialogu ministra z samorządem lekarskim w sytuacji, gdy dialogu takiego od dłuższego czasu nie ma.

11. Forsowanie siatki płac prowadzącej do zrównania zarobków osób z niższym wykształceniem z pracownikami o najwyższych kwalifikacjach.

12. Błędne działania dotyczące Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.

13. Podejmowanie decyzji dzielących środowisko medyczne i zmierzających do jego wewnętrznego skonfliktowania.

Naczelna Rada Lekarska stoi na stanowisku, że podejmowanie decyzji w tak newralgicznym dla obywateli obszarze, jakim jest ochrona zdrowia, nie może opierać się jedynie na podstawie selektywnie dobieranych wskaźników ekonomicznych, z pominięciem opinii środowiska lekarzy i lekarzy dentystów a także innych zawodów medycznych.

W związku z powyższymi argumentami Naczelna Rada Lekarska wyraża wotum nieufności wobec ministra zdrowia.

Naczelna Rada Lekarska posiadając pełną wiedzę o bolączkach systemu ochrony zdrowia, dysponując szerokim gronem ekspertów a także mając propozycje gotowych rozwiązań prowadzących do rzeczywistej poprawy funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce pozostaje w gotowości do wsparcia wszelkich inicjatyw służących polepszeniu warunków leczenia polskich pacjentów.

Źródło: NIL

Tematy

nil

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także