W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 02.02.2023 r.

Piotr Wójcik

Opublikowano 02 lutego 2023, 09:23

Piotr Wójcik

Opublikowano 02 lutego 2023, 09:23

– Ratowanie życia to nie przestępstwo. Nie chcemy być traktowani jako potencjalni przestępcy, tylko jako ludzie, którzy odpowiedzialnie wykonują zawód zaufania publicznego – powiedział Klaudiusz Komor, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Rada zgłosiła poprawki do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Jako szczególnie istotną lekarze wskazują poprawkę, która mówi, że ratowanie życia nie jest przestępstwem i nie powinno być karane tak jak karze się przestępstwo. Naczelna Rada Lekarska wypracowała projekt zasad bezpieczeństwa w leczeniu. Zgodnie z nim powinno się ono opierać na trzech filarach: dobrze działającym rejestrze zdarzeń niepożądanych, prawidłowym systemie rekompensat dla pacjentów i zniesieniu z personelu medycznego nadmiernego obciążenia związanego z pracą pod presją zagrożenia karą, włącznie z karą więzienia.

– To naprawdę bardzo marny wynik – ocenił w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, komentując poziom wyszczepienia przeciw grypie. W tym sezonie w Polsce zaszczepiło się zaledwie 809 tys. osób. Tymczasem grypa nadal jest groźna, a infekcje czasem kończą się śmiercią pacjenta. – W raporcie epidemicznym z poprzedniego tygodnia odnotowaliśmy 15 zgonów z powodu grypy. Jesteśmy już po szczycie zachorowań na grypę, ale eksperci sugerują, że być może czeka nas kolejny. Może przypaść na początku marca. Również wtedy może nastąpić kolejny wzrost zachorowań na COVID-19 – wskazał wiceminister zdrowia.

W 2020 roku 2,6 mln mieszkańców Unii Europejskiej zachorowało na nowotwór. Diagnozę, w każdej minucie, słyszy pięć osób – a problem, w związku ze starzeniem się społeczeństw i problemami z profilaktyką pierwotną, narasta. Komisja Europejska przygotowała raport na temat nowotworów, publikując go w formie profili krajowych, ale również przedstawiając ogólne spojrzenie na sytuację w całej UE.

Policja zatrzymała Pawła K., który nawoływał do zabójstwa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i groził mu śmiercią. Mężczyźnie grozi do 5 lat więzienia. Przypomnijmy, Paweł K. w grudniu ubiegłego roku podczas publicznej transmisji internetowej nawoływał do zabójstwa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Podczas tej samej transmisji groził mu także śmiercią.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

w pigułce / skrót wiadomości Medexpressu / przegląd wiadomości
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31