Sonda: czy oddałbyś narządy po śmierci?

„Wiele osób myśli o zostaniu dawcą po śmierci, natomiast nikomu o tym nie mówi. Tymczasem to, że nam się czasami wydaje, że nasze rodziny o nas wiedzą, często mija się z prawdą” – mówi Tomasz Kubik, koordynator Transplantacji z Centralnego Szpitala Klinicznego WUM.
Medexpress 2016-03-31 11:44

Czy

Podstawę do opracowania scenariusza sondy stanowiło najnowsze badanie TNS Polska, przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w październiku 2015 r. Jak pokazują wyniki, mimo iż 55% Polaków zgadza się na oddanie po śmierci narządów i tkanek do przeszczepienia, aż 80% z nas nigdy nie rozmawiało na ten temat z bliskimi.
Pierwsze dwa pytania („Czy oddałbyś po śmierci narządy i tkanki do przeszczepu?” i „Czy mówiłeś o tym bliskim?”) nawiązywały więc do zdiagnozowanego w badaniu problemu. Autorzy sondy starali się następnie przekonać rozmówców, że nie ma lepszego momentu na wyrażenie swojego zdania w tej kwestii niż tu i teraz, proponując jednocześnie wykonanie
z miejsca telefonu do kogoś z rodziny bądź przyjaciół.
„Wiele osób myśli o zostaniu dawcą po śmierci, natomiast nikomu o tym nie mówi. Tymczasem to, że nam się czasami wydaje, że nasze rodziny o nas wiedzą, często mija się z prawdą” – mówi Tomasz Kubik, Koordynator Transplantacji z Centralnego Szpitala Klinicznego WUM. „To tak jak przed świętami kiedy wspólnie zastanawiamy się, co byśmy chcieli dostać i zawsze o tym bliskim mówimy. Jeżeli nie powiemy, jaki chcielibyśmy sprawić prezent albo co chcielibyśmy dostać, nie będziemy mieli pewności co jest prawdą, a co tylko naszym domysłem” – dodaje.
Idea przekazywania rodzinie swojej woli „tu i teraz” została przedstawiona uczestnikom sondy. Niektórzy z nich, usłyszawszy wyjaśnienie nietypowej prośby o telefon do bliskich, decydowali się to zrobić przed kamerą. Inni postanawiali porozmawiać na ten temat jeszcze tego samego dnia po powrocie do domu.

Kampania „Zgoda na życie” potrwa do końca 2016 r. Jej celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej, zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego. Kampania finansowana jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011 – 2020.

Źródło: materiały prasowe

PDF

Zobacz także