Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pierwsze przeszczepienie płuc w Warszawie i na Mazowszu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 listopada 2022 12:24

Pierwsze przeszczepienie płuc w Warszawie i na Mazowszu - Obrazek nagłówka
fot. Iwona Kania CSK MSWiA
W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie odbyło się przeszczepienie płuc u 64- letniej pacjentki z Żor. Jest to pierwsze przeszczepienie płuc w Warszawie i na Mazowszu - rozwój nowego ośrodka transplantacyjnego na terenie Polski to nowa szansa dla setek chorych wymagających pilnej transplantacji oraz opieki pooperacyjnej.

– Centralny Szpital Kliniczny MSWiA jest szpitalem wielospecjalistycznym, co pozwala na zbudowanie modelu całościowej i długofalowej opieki nad pacjentami po przeszczepach płuc w zakresie wszystkich ich schorzeń oraz ułatwia zaawansowaną diagnostykę tuż przed zabiegiem. To unikalna cecha naszego ośrodka, która gwarantuje bezpieczeństwo i kontynuację terapii chorym - podkreśla dyrektor placówki, prof. dr hab. n. med. Waldemar Wierzba.

Doświadczenia wyniesione z okresu, gdy CSK MSWiA był szpitalem jednoimiennym oraz prowadzenie Centrum Terapii Pozaustrojowych pokazały głęboką potrzebę objęcia pacjentów holistyczna terapią również w zakresie transplantologii płuc. Zespół CSK MSWiA przygotowywał się do tego momentu od kilkunastu miesięcy uczestnicząc w wieloetapowym procesie szkoleń.

– 64-letnia pacjentka przed przeszczepieniem cierpiała na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), była pacjentka leżącą, wymagającą stałej tlenoterapii. W rozmowie przed operacją powiedziała zespołowi, że jej marzeniem jest spędzić 40 - tą rocznicę ślubu z mężem. W takich momentach czujemy, że przywracamy nie tylko zdrowie, ale i nadzieję, możliwość budowania dalszych planów życiowych - mówi prof. dr hab. n.med. Piotr Suwalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii CSK MSWiA w Warszawie.

W dobę po zabiegu (12.11.22) pacjentka czuje się dobrze, powoli dochodzi do siebie pod opieką lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów.

Zespół pobierający : dr Maciej Bartczak, mgr Magdalena Górska, mgr Maciej Dąbrowski

Zespół przeszczepiający: kardiochirurdzy: prof. dr hab. n.med. Piotr Suwalski, dr n. med. Jakub Staromłyński, pielęgniarki instrumentujące: mgr Jolanta Łobodzińska-Kopczuk, mgr Ewa Kocuj, perfuzja : Jan Ruszkiewicz, zespół anestezjologiczny: dr Marzena Franczyk, dr Anna Janiszewska, piel.anestezjologiczni: mgr Bożena Lenard, mgr Arkadiusz Pilich, zespół pulmonologiczny : dr Bożena Homola, mgr Barbara Myszka, koordynator transplantacyjny: mgr Dorota Zielińska.

Warszawscy lekarze dziękują za wsparcie merytoryczne zespołowi z Oddziału Transplantacji Płuc z Pododdziałem Mukowiscydozy, Pododdziałem Chirurgii Klatki Piersiowej i Pododdziałem Chorób Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - dr. n. med. Maciejowi Urlikowi, dr. n. med. Tomaszowi Stąclowi, dr Annie Pióro, dr. n. med. Piotrowi Paskowi, dr. hab. n. med. Markowi Ochmanowi.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także