Zofia Małas:

Środowisko pielęgniarskie zasługuje na to, aby być w czołówce systemu ochrony zdrowia

Medexpress

Opublikowano 28 lutego 2020, 13:24

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 28 lutego 2020, 13:24

Po raz siedemnasty redakcja Pulsu Medycyny ogłosiła wyniki plebiscytu Lista Stu 2019 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie, a po raz szósty w systemie ochronie zdrowia.

Za osobę mającą największy wpływ na system ochrony zdrowia w Polsce w 2019 roku jury uznało prof. dr hab. n. med. Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia. Natomiast pierwsze miejsce na Liście Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w 2019 roku zajął prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, Kierownik Oddziału Neurochirurgii z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Prezes NRPiP Zofia Małas już po raz kolejny znalazła się w gronie osób tego prestiżowego rankingu. Zdaniem wybitnych osób w dziedzinie medycyny i ochrony zdrowia – uznana została za osobę mającą duży wpływ na rozwój zawodów pielęgniarki i położnej oraz ich miejsca w systemie ochrony zdrowia, zajmując wysokie 12 miejsce.

- W Polsce jest ponad ćwierć miliona pracujących pielęgniarek i położnych. Sprawujemy ciągłą opiekę nad pacjentem. Zasługujemy na to, aby być w czołówce systemu ochrony zdrowia. Myślę, że 12 miejsce znalazło przełożenie naszych starań w kwestii unowocześnienia pielęgniarstwa. Chciałabym zaznaczyć, że w tym roku weszła w życie porada pielęgniarska, przepracowaliśmy kompetencje kształcenia przeddyplomowego. Rada Ministrów zaakceptowała uchwałę w sprawie przyjęcia dokumentu „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”. Zauważamy też odwrócony trend negatywnego postrzegania zawodu pielęgniarek i położnych. Młodzież jest chętna do studiowania kierunku pielęgniarskiego. Zwiększyła się liczba szkół pielęgniarskich. Chcemy, aby to ewaluowało - powiedziała Medexpressowi Zofia Małas.

Kandydaci oceniani byli przez kapitułę, składającą się ze specjalistów reprezentujących różne środowiska medyczne, w trzech kategoriach: osiągnięcia i dokonania w 2019 roku, reputacja zawodowa i wpływy w środowisku oraz siła publicznego oddziaływania.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

NRPiP / Zofia Małas
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31