Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ile zarabiają lekarze? Raport odsłania prawdę o stawkach

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 27 lutego 2024 09:39

Ile zarabiają lekarze? Raport odsłania prawdę o stawkach - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Na najlepsze stawki mogą liczyć lekarze z województwa mazowieckiego, najgorsze są w województwie świętokrzyskim – wynika z raportu „Lekarze oferty pracy za 2023 rok”, opracowanego przez zespół platformy „Lekarze - oferty pracy” przy współpracy z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy. Najgorzej zarabia się w szpitalach, a najlepiej – w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

Średnia stawka godzinowa w 2023 roku wyniosła 198,29 zł i była wyższa w porównaniu z poprzednim rokiem o 11 proc. To wartość zbliżona do poziomu inflacji podawanego przez Główny Urząd Statystyczny (11,4 proc.). Najwięcej ofert pracy dla lekarzy jest w województwie mazowieckim. Region ten oferuje również najlepsze stawki: średnio 225,75 zł za godzinę. Najgorzej zarabia się w Świętokrzyskiem: średnio 172,14 zł za godzinę.

– W dużych miastach tworzą się huby medyczne, które potrzebują więcej lekarzy, bo oferują usługi często niedostępne w innych, mniejszych miastach – mówi Anna Gołębicka, współautorka raportu.

Rzeczywiście, nie tylko w liczbie ofert pracy, ale i w wysokości wynagrodzeń potwierdza się zależność, zgodnie z którą im bardziej zaludnione jest dane miasto, tym lepsze stawki godzinowe w nim funkcjonują. Różnica między kwotami oferowanymi w miejscowościach o ludności poniżej 5 tys. z tymi powyżej 500 tys. sięga nawet powyżej 100 zł. Oznacza to kwoty o niemal 40 proc. niższe.

– Punkt odcięcia jest na pułapie 205 tys. mieszkańców. Najlepiej wyglądają miasta powyżej 500 tys. mieszkańców. Wpływa na to obecność centrów klinicznych, do których zjeżdżają ludzie z całej Polski. W takich miejscach rozwija się też system niepublicznych usług medycznych – komentuje Anna Gołębicka.

Okazuje się też, że wiele zależy od tego, w jakiego typu placówce lekarz jest zatrudniony. Dochodzi tu do pewnego paradoksu. W szpitalach, a zwłaszcza na szpitalnych oddziałach ratunkowych przyjmowani są pacjenci w najcięższym stanie, więc medycy mają z nimi najwięcej pracy. Stawki szpitalne okazują się być jednak tymi najgorszymi. To średnio 162,79 zł, a w przypadku SOR – 184,89 zł. Na drugim biegunie jest AOS ze stawkami sięgającymi średnio 248,58 zł.

Również specjalizacja pozostaje nie bez znaczenia na oferowane zarobki. Najlepiej wyceniana jest praca psychiatrów (304 zł za godzinę), reumatologów (300 zł za godzinę) i dermatologów (287 zł za godzinę), a najgorzej – specjalistów rehabilitacji medycznej (155 zł) i lekarzy chorób wewnętrznych (173,34).

Tematy

zarobki / lekarze / OZZL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także