Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

NRPiP interweniuje u wojewodów. Chodzi o nieuczciwe praktyki wobec pielęgniarek i położnych

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 9 stycznia 2023 14:23

NRPiP interweniuje u wojewodów. Chodzi o nieuczciwe praktyki wobec pielęgniarek i położnych - Obrazek nagłówka
NIPiP
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zwróciła się do wszystkich wojewodów w sprawie wyegzekwowania na podległych podmiotach leczniczych właściwej interpretacji przepisów ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Chodzi o objęcie pielęgniarek systemu, które posiadają tytuł specjalisty w określonej ustawowo dziedzinie pielęgniarstwa, współczynnikiem pracy zgodnym z nowelizacją ustawy.

Sprawa ma związek z wpływającymi do biura Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych sygnałami o nieprawidłowościach. Do NIPiP zgłaszają się członkowie samorządu, według których kierownicy podmiotów leczniczych realizujących świadczenia zdrowotne w zespołach ratownictwa medycznego niekorzystnie interpretują przepisy ustawy, kwalifikując pielęgniarki systemu do grupy 6, niezależnie od posiadanych kwalifikacji, czyli jako pielęgniarkę ze średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty.

„Pielęgniarka ze specjalizacją w wymaganych ustawowo dziedzinach pielęgniarstwa, a która została zatrudniona w jednostkach PRM zostaje pielęgniarką systemu i zgodnie z przepisami ustawy przy określaniu współczynnika wynagrodzenia powinna zostać zakwalifikowana do grupy 5, czyli zgodnie z kwalifikacjami na wymaganym stanowisku – ze specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub do grupy 2, jeżeli posiada tytuł magistra pielęgniarstwa i tytuł specjalisty”, czytamy w piśmie wysłanym do wojewodów.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych prosi wojewodów o interwencję. Pismo zostało wysłane do wiadomości ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także