Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów z guzami neuroendokrynnymi

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 27 maja 2015 23:23

Nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów z guzami neuroendokrynnymi - Obrazek nagłówka
Guzy neuroendokrynne (ang. neuroendocrine tumors, NET) to stosunkowo rzadkie nowotwory złośliwe, spotykane najczęściej w różnych częściach układu trawiennego, w płucach, rzadziej w trzustce, jajnikach, tarczyca, przysadce i nadnerczach.
[caption id="attachment_60032" align="alignnone" width="620"]Thinkstock Thinkstock[/caption]

Guzy neuroendokrynne (ang. neuroendocrine tumors, NET) to stosunkowo rzadkie nowotwory złośliwe, spotykane najczęściej w różnych częściach układu trawiennego, w płucach, rzadziej w trzustce, jajnikach, tarczycy, przysadce i nadnerczach.

Liczba obecnie żyjących  w Polsce dorosłych pacjentów z guzami neuroendokrynnymi trzustki i przewodu pokarmowego wynosi  około 2000. Wydaje się, że zachorowalność na ten typ nowotworu będzie wzrastać. Ze względu na mało specyficzne objawy opóźnienie rozpoznania szacuje się na 5–7 lat  od pierwszego wystąpienia objawów.

Jednym z leków stosowanych w terapii guzów NET jest analog somatostatyny – lanreotyd. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził go właśnie do stosowania w nowym wskazaniu: leczenie guzów neuroendokrynnych żołądkowo-jelitowo-trzustkowych (GEP-NET) G1 i części guzów G2 (indeks Ki67 do maksymalnie 10 proc.) środkowej części prajelita, trzustki lub nieznanego pochodzenia, po wykluczeniu ognisk pierwotnych w końcowej części prajelita, u dorosłych pacjentów z nieoperacyjnymi guzami miejscowo zaawansowanymi lub z przerzutami.

Decyzję podjęto na podstawie wyników badania CLARINET, w którym wykazano 53-proc. redukcję ryzyka progresji choroby lub śmierci u pacjentów leczonych lanreotydem w porównaniu do placebo.  Rezultaty badania CLARINET uznano za przełomowe, nie ma bowiem innych dużych,  międzynarodowych badań klinicznych, które wykazałyby podobną medianę czasu wolnego od progresji choroby przy zastosowaniu analogów somatostatyny  u pacjentów z nie wydzielającymi dobrze i średnio zróżnicowanymi GEP-NET.  

– Lanreotyd przynosi znaczące korzyści kliniczne w leczeniu pacjentów, u których rozpoznano guzy neuroendokrynne — zarówno trzustkowe, jak i żołądkowo-jelitowe. Można go uznać za lek pierwszego rzutu w leczeniu tych nowotworów – komentuje prof. Beata Kos-Kudła z Kliniki Endokrynologii Katedry Patofizjologii i Endokrynologii ŚUM w Katowicach. – Uzyskana właśnie szybka rejestracja jest dobrą wiadomością dla pacjentów, u których rozpoznano GEP-NET, a także dla ich rodzin i całej społeczności zainteresowanej leczeniem tych nowotworów.

Bezpośrednie działanie przeciwnowotworowe lanreotydu jest rezultatem hamowania cyklu komórkowego oraz apoptozy, a  pośrednie efekty są wynikiem zmniejszenia wydzielania czynników wzrostu i czynników angiogennych, a także działania immunomodulującego. Wzrost nowotworu oraz przerzuty są także pośrednio hamowane poprzez antyangiogenny wpływ na komórki śródbłonka guza.

Źródło: materiały prasowe

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także