Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Polska zapewni wsparcie medyczne dla Ukrainy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 lutego 2022 21:32

Polska zapewni wsparcie medyczne dla Ukrainy - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Jako Ministerstwo Zdrowia deklarujemy wszelką pomoc dla obywateli Ukrainy, jeśli chodzi o aspekt zdrowotny – mówił w Sejmie w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 120 szpitali jest już gotowych na przyjęcie ewentualnych rannych. Pomoc medyczną deklarują też organizacje humanitarne.

Waldemar Kraska występował w Sejmie w punkcie przewidującym pytania bieżące, ale nie dotyczyły one sytuacji na Ukrainie. Zaczął swoje wystąpienie od przekazania zapewnienia, że w ramach pomocy, jakiej Polska udzieli zaatakowanemu nad ranem wschodniemu sąsiadowi, będzie również pomoc medyczna. To samo na posiedzeniu Komisji Zdrowia deklarował wiceminister Maciej Miłkowski, zaś posłowie chwilą ciszy uczcili pierwsze śmiertelne ofiary agresji Rosji.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla portalu Wirtualna Polska zapowiedział, że plany pomocy medycznej Ukrainie są gotowe, obejmują one gotowość 120 szpitali z kilkoma tysiącami miejsc tysięcy dla rannych, również ciężko. Są przygotowane zapasy leków oraz specjalny pociąg sanitarny, który miałby transportować rannych z granicy z Ukrainą. - Z drugiej strony, w ostatnim czasie analizowaliśmy ogólną sytuację zdrowotną na Ukrainie. Po co? By zidentyfikować ewentualne potrzeby dotyczące leków, zaopatrzenia, procedur medycznych, które w razie czego będziemy musieli zapewnić u nas w kraju. Jeżeli u naszego sąsiada występują choroby, które w Polsce są rzadsze, to w przypadku naprawdę dużej migracji musimy być przygotowani na świadczenie pomocy medycznej. To chyba jasne, że ktoś z przewlekłą i groźną dla życia chorobą nie może być pozostawiony sam sobie – mówił Niedzielski.

Po południu na stronach rządowych opublikowano projekt rozporządzenia, z którego wynika, że na granicy polsko-ukraińskiej nie będzie obowiązywać kwarantanna, nie będą również wymagane testy.

Udzielenie pomocy medycznej zadeklarowała Polska Misja Medyczna, stowarzyszenie założone przez profesjonalistów medycznych, które od ponad dwóch dekad (od wojny na Bałkanach) zajmuje się pomocą humanitarną o profilu medycznym. PMM uruchomiła zbiórkę finansową. We współpracy z Polskim Zespołem Humanitarnym w najbliższych dniach zostaną zakupione najpotrzebniejsze środki medyczne, niezbędne do zapewnienia pilnej pomocy mieszkańcom strefy dotkniętej atakami, a następnie przetransportowane z Polski. Wśród zakupionych produktów znajdą się m.in. opatrunki hemostatyczne, hydrożelowe, okluzyjne i wentylowe, gaziki jałowe, opaski elastyczne i szyny Kramera. Potrzeby zostały ustalone we współpracy z organizacjami partnerskimi obecnymi na miejscu.

Jak można wesprzeć zbiórkę PMM?

· płatność cykliczna na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc#ukraina

· darowizna na oficjalnej zbiórce FB dla Ukrainy https://www.facebook.com/donate/375415624008297/5395474380471879

· darowizna na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem UKRAINA

· 1% (KRS 0000162022)

Pieniądze na pomoc zaatakowanej w nocy Ukrainie zbierają też inne organizacje humanitarne, w tym Polski Czerwony Krzyż.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także