Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Urząd m.st. Warszawy

Świadczenia zdrowotne prowadzimy "na zeszyt"

MedExpress Team

Medexpres

Opublikowano 10 marca 2022 13:18

Świadczenia zdrowotne prowadzimy "na zeszyt" - Obrazek nagłówka
Sytuacja na dworcach w Warszawie budzi skrajne emocje: z jednej strony podziw dla zaangażowanych wolontariuszy, którzy we własnym zakresie organizują Ukraińcom pomoc, a z drugiej strony złość na władze miasta i województwa. Mieszkańcy miasta nie są w stanie dźwigać na swoich barkach tej pomocy bez wsparcia systemowego.

Podczas briefingu rzeczniczki prasowej Urzędu m.st. Warszawy Moniki Beuth-Lutyk dowiedzieliśmy się, że prezydent Rafał Trzaskowski nie zatrudnił profesjonalnego doradcy w dziedzinie zarządzania kryzysem, ponieważ miasto takie wsparcie ma we własnych strukturach - Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Codziennie o dziewiątej zwoływane są posiedzenia sztabów z dyrektorami, którzy zajmują się bezpośrednio pracą z uchodźcami. "Prezydent nie musi nikogo zatrudniać, ponieważ rozmawia z ludźmi, którzy najlepiej się na tym znają i którzy robią to zupełnie nieodpłatnie" - powiedziała Monika Beuth-Lutyk.

Pytana o stan zdrowia obywateli Ukrainy rzeczniczka prasowa przyznała, że takich danych urząd nie posiada. "Tak, jak jesteśmy sobie to w stanie wyobrazić, jak w każdej populacji znajdują się osoby z różnymi chorobami, czasami przewlekłymi, są to osoby np. z cukrzycą, brakuje [im] insuliny itd. - to w pewnym momencie wymaga pomocy szpitala." - dodała. "Świadczenia zdrowotne prowadzimy w tej chwili "na zeszyt". Takie są realia. Udzielamy pomocy ludziom, bo jej potrzebują, ale nie ma całego oprzyrządowania formalno-prawnego." - wyjaśniła rzeczniczka. Całodobowe punkty pomocy medycznej na dworcach oferują uchodźcom pomoc doraźną, a ta najczęściej potrzebna jest np. w opatrywaniu ran stóp. Urząd miasta przygotowuje się do zorganizowania szczepień dla uchodźców. Każdy obywatel Ukrainy, który zdecyduje się zaszczepić, będzie miał możliwość skorzystania z takiego świadczenia. Szczegóły organizacyjne nie są jeszcze znane.

W przypadku wsparcia wolontariuszy, miasto przygotowuje specjalny manual - przewodnik-podręcznik. "Za nami dwa tygodnie. Zaczynamy powoli wychodzić z takiego trybu nerwowego i gwałtownego działania. Musieliśmy zbudować cały system pomocy od podstaw. Zaczynamy powoli dostrzegać gdzie mamy braki, co możemy zrobić lepiej. Na pewno musi powstać taki podręcznik dla wolontariuszy."

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.