Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

WHO kończy 75 lat i apeluje o...

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 6 kwietnia 2023 12:35

WHO kończy 75 lat i apeluje o... - Obrazek nagłówka
Fot. iStock
7 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obchodzi 75. rocznicę powstania. Z tej okazji dyrektor generalny dr Tedros Adhanom Ghebreyesus wezwał rządy 194 państw członkowskich do inwestowania w pracowników ochrony zdrowia.

75 lat temu, w następstwie II Wojny Światowej, weszła w życie Konstytucja Światowej Organizacji Zdrowia: traktat między narodami, które uznały, że zdrowie jest nie tylko podstawowym prawem człowieka, ale jest też fundamentalne dla pokoju i bezpieczeństwa.

W ciągu ostatnich 75 lat nastąpił niezwykły postęp w ochronie ludzkości przed chorobami. Całkowita eradykacja ospy, zmniejszenie zachorowalności na polio o 99%, uratowanie milionów istnień ludzkich dzięki szczepieniom dzieci, spadek śmiertelności okołoporodowej matek – to tylko niektóre z największych osiągnięć w zdrowiu publicznym.

– Historia WHO pokazuje, co jest możliwe, gdy narody zjednoczą się we wspólnym celu. Mamy wiele powodów do dumy, ale i wiele pracy przed nami, aby zrealizować naszą założycielską wizję najwyższego osiągalnego standardu zdrowia dla wszystkich ludzi. Nadal mamy do czynienia z ogromnymi nierównościami w dostępie do usług zdrowotnych, z poważnymi lukami w światowych systemach obrony przed nagłymi kryzysami zdrowotnymi, zagrożeniami ze strony produktów szkodliwych dla zdrowia i katastrofami klimatycznym. Globalnym wyzwaniom możemy sprostać tylko dzięki globalnej współpracy – podkreśla dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Aby sprostać tym wyzwaniom, WHO wzywa kraje członkowskie do podjęcia pilnych działań w celu wspierania personelu medycznego. Inwestycje w edukację i godne wynagradzanie pracy na rzecz zdrowia muszą być traktowane priorytetowo, aby sprostać szybko rosnącemu zapotrzebowaniu i zapobiec przewidywanemu niedoborowi 10 milionów pracowników służby zdrowia do 2030 r.

Zaangażowanie na rzecz budowania równości w zdrowiu będzie – jak czytamy na stronie WHO – kluczem do sprostania przyszłym globalnym wyzwaniom.

Pandemia COVID-19 pokazała, że ochrona zdrowia ma fundamentalne znaczenie dla naszych gospodarek, społeczeństw, bezpieczeństwa i stabilności krajów. Wyciągając wnioski z najgorszej pandemii w najnowszej historii, WHO jest gotowa wspierać poszczególne kraje w negocjowaniu wzajemnych porozumień, rewizji międzynarodowych przepisów zdrowotnych oraz w innych inicjatywach finansowych, zarządczych i operacyjnych, aby lepiej przygotować świat na przyszłe pandemie.

Źródło: WHO

Tematy

WHO

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także