Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Szczepienia przeciwko HPV – Program Profilaktyki Zdrowotnej to jedyna droga

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 czerwca 2021 15:35

Szczepienia przeciwko HPV – Program Profilaktyki Zdrowotnej to jedyna droga - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS oraz z poparciem 13 organizacji reprezentujących pacjentów na ręce ministra zdrowia został złożony „przepis” na to, w jaki sposób skutecznie wdrożyć powszechny program szczepień ochronnych przeciwko HPV w Polsce. Projekt Programu Profilaktyki Zdrowotnej przygotowany przy współpracy z gronem ekspertów odpowiada na najbardziej palące kwestie i adresuje wyzwania, którymi oprócz samego dostępu do szczepienia są edukacja prozdrowotna i świadomość wagi problemu.

HPV to nie tylko rak szyjki macicy

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest odpowiedzialny za wiele chorób, w tym choroby nowotworowe, z rakiem szyjki macicy na czele. Jak pokazują doświadczenia wielu krajów, najbardziej skuteczną formą zmniejszenia ich występowania lub w niektórych przypadkach, wyeliminowania, są populacyjne szczepienia ochronne połączone z edukacją w tym obszarze.

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie wprowadził narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko HPV. Sytuacja ma jednak niebawem ulec zmianie. Narodowa Strategia Onkologicznej (NSO) zakłada wdrożenie szczepień przeciwko HPV jeszcze w 2021 roku oraz stawia cel jakim jest osiągnięcie wyszczepialności wśród populacji dziewcząt i chłopców w wieku dorastania na poziomie co najmniej 60%. Dodatkowo, bezpłatne szczepienia przeciwko HPV zostały zawarte w nowej strategii rządowej „Nowy Ład”.

Sposób wdrożenia szczepień nie został jeszcze opracowany, dlatego organizacje pacjentów działające na rzecz zdrowia, a w szczególności na rzecz zmniejszenia zachorowalności i umieralności na choroby onkologiczne, przygotowały propozycję, która został złożona na ręce ministra zdrowia pod koniec maja bieżącego roku.

Szczepienia i edukacja muszą iść w parze

W założeniu, Program Profilaktyki Zdrowotnej Szczepień Przeciwko Wirusowi Brodawczaka Ludzkiego (HPV) ma na celu istotne zredukowanie występowania nowotworów i innych HPV-zależnych chorób poprzez dostęp do powszechnych, bezpłatnych szczepień oraz szeroko pojętej edukacji dotyczącej profilaktyki pierwotnej i wtórnej.

Organizacje pacjentów apelują do Ministerstwa Zdrowia o podjęcie szybkich działań w tym obszarze, gdyż w Polsce rak szyjki macicy (RSM) to siódmy co do częstości występowania nowotwór złośliwy wśród kobiet. Co roku taką diagnozę słyszy prawie 3000 kobiet, a połowa z nich umiera.

Doświadczenia krajów europejskich, prowadzących szczepienia przeciwko HPV od ponad dekady, pokazują, że wysoki poziom zaszczepienia populacji docelowej, istotny do eradykacji wirusa HPV, uzyskujemy tam, gdzie realizowane są programy narodowe zapewniające bezpłatny dostęp do szczepień przeciwko HPV w gabinecie u lekarza rodzinnego lub u pediatry. Dodatkowym atutem proponowanego rozwiązania, jest zapewnienie możliwości użycia szczepionek różnych producentów w celu wyeliminowania ryzyka braku dostępności szczepień przeciwko HPV.

To najlepszy czas na działania

Od wielu lat, eksperci apelują o kompleksowy program walki z „epidemią” HPV. Szczepienia to jedno z największych osiągnięć cywilizacyjnych ludzkości pozwalających chronić jednostkę oraz inwestować w zdrowe społeczeństwo. Prawidłowo wdrożone szczepienia przeciwko HPV mogą okazać się spektakularnym sukcesem zdrowia publicznego.

Apel Organizacji Pacjentów do ministra zdrowia: Propozycja Programu Profilaktyki Zdrowotnej w zakresie bezpłatnych szczepień przeciw HPV – sanitas

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także