Tombarkiewicz: Apeluję – włączajmy opioidy nie tylko w bólach ostrych pochodzenia nowotworowego

Medexpress

Opublikowano 31 maja 2017, 06:42

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 31 maja 2017, 06:42

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że większość skontrolowanych przez NIK szpitali nadal nie wprowadziła regulacji dot. leczenia bólu, ani nie dokumentuje tych procedur...

- Jestem bardzo krytyczny, jeśli chodzi o zły poziom zabezpieczenia pacjentów we właściwą opiekę jeśli chodzi o leczenie bólu. Z jednej strony ta kontrola była bardzo szeroka tzn. obejmowała wszystkie aspekty leczenia bólu. I o ile w miarę dobrze wypadło leczenie bólu ostrego, to ten drugi aspekt bólu nieoperacyjnego nie był odpowiednio odwzorowany w dokumentacji. Kiedy pacjent zgłasza się do lekarza nie ma śladu pytania do pacjenta czy go coś boli, bez względu na przyczynę. Potem w trakcie pobytu pacjenta w szpitalu takie leczenie jest wdrażane, ale podstawy nie ma, czyli dobrego wywiadu i oceny bólu oraz ciągu dalszego. Cieszę się, że inicjatywa, którą przekuliśmy już w prawo, czyli prawo każdego pacjenta do właściwej oceny bólu, leczenia i monitorowania skuteczności tego leczenia zostało zapisane w ustawie. My troszkę wyszliśmy przed wyniki kontroli NIK i jak widać skuteczna była nasza diagnoza w resorcie o tym, że taki problem istnieje.

Kiedy w końcu pacjenci poczują poprawę?

- Ustawa jest. Kończymy pracę nad rozporządzeniem do tej ustawy, żeby w sposób prosty i skuteczny przekuć w te rzeczy najprostsze, czyli by każdy lekarz wiedział, że w podstawowym wywiadzie lekarskim związanym z pobytem i przyjęciem pacjenta jest pytanie o ból. Myślę, że to w przeciągu paru miesięcy ulegnie diametralnej poprawie.

NIK zwróciła się do ministra zdrowia o rozważenie wprowadzenia obowiązku dokumentowania pomiarów natężenia bólu we wszystkich podmiotach udzielających świadczeń zdrowotnych (nie tylko w szpitalach). Czy jest na to szansa?

- Tak. To jeden z elementów, które wprowadzi rozporządzenie: opis postępowania do tego karta oceny bólu, która nie musi być osobną kartą. Taka karta została opracowana bardziej dla poziomu POZ, czyli jako składnik dokumentacji medycznej na poziomie POZ lub ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W szpitalu można taką kartę wprowadzić, ale wystarczy zmodyfikować i wprowadzić jedną ramkę np. na szpitalnej karcie gorączkowej, na której przynajmniej trzy razy dziennie można wpisać ocenę natężenia bólu i widać czy leczenie jest skuteczne. Sama dokumentacja nie jest czymś wielkim ani trudnym czy kosztownym.

A co zrobić, by lekarze nie bali się przypisywać opioidów?

- Muszę przypomnieć kolegom lekarzom, że to wstyd, że boją się przepisywać leki opioidowe. Apeluję więc do wszystkich lekarzy, żeby przełamali strach. Jeżeli się czegoś nie wie, nie jest wstydem sięgać do książek. Polskie Towarzystwo Leczenia Bólu wydaje co dwa lata wytyczne leczenia bólu, więc nie jest to wiedza tajemna. Apeluję – włączajmy opioidy nie tylko w bólach ostrych pochodzenia nowotworowego. Jeżeli nie będziemy skutecznie leczyć bólu ostrego, to nieleczony może przejść w fazę bólu przewlekłego. Ból ostry możemy dobrze i skutecznie leczyć. To jest droga zapobiegania bólowi przewlekłemu.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

ból / opioidy / leczenie bólu / NIK / Marek Tombarkiewicz
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31