Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Prof. Piotr Chłosta

Urolog powinien być koordynatorem opieki nad pacjentem chorym na raka pęcherza moczowego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 lipca 2018 09:49

Urolog powinien być koordynatorem opieki nad pacjentem chorym na raka pęcherza moczowego - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock / Getty Images
O modelu kompleksowej opieki pacjentów chorych na nowotwór pęcherza moczowego opowiada w rozmowie z Medexpressem prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego prof. Piotr Chłosta.

Martyna Chmielewska: Jak powinien wyglądać model kompleksowej opieki pacjentów chorych na nowotwór pęcherza moczowego?

Piotr Chłosta: Bardzo się cieszę, że model kompleksowej opieki pacjentów chorych na nowotwór pęcherza moczowego wpisuje się w kalendarz spotkań parlamentarnych przygotowanych przez PTU, które opracowało raport na temat tej kompleksowej opieki. Rak pęcherza moczowego jest drugim co do wielkości występowania nowotworem urologicznym. A nowotwory urologiczne stanowią 25 procent globalnej liczby nowotworów rozpoznawanych w naszym kraju. Dlatego cieszę się, że PTU jest partnerem w tym względzie do dyskusji oraz, że jest partnerem do wymiany poglądów zmierzających do poprawy jakości systemu opieki zdrowotnej u tych chorych.

M.C.: Jaka jest umieralność z powodu nowotworu pęcherza moczowego?

P.C.: Zbyt duża. Rak pęcherza moczowego, to nowotwór który zabija. Trzeba koniecznie znowelizować zasady fundamentalnej opieki zdrowotnej nad chorym na raka pęcherza moczowego, w której kluczową rolę ma odgrywać lekarz urolog.

M.C.: Dlaczego to właśnie urolog powinien być koordynatorem opieki nad pacjentem chorym na raka pęcherza moczowego?

P.C.: Urolog powinien być koordynatorem opieki nad pacjentem chorym na raka pęcherza moczowego, ponieważ jest to specjalista narządowy i układowy. To właśnie on jest odpowiedzialny za rozpoznanie, leczenie i prowadzenie do końca życia chorych na raka pęcherza moczowego. Zdaniem najważniejszych instytucji onkologicznych, urologicznych i epidemiologicznych oraz w oparciu o najważniejsze wyniki badań naukowych, powszechnie wiadomo, że specjalista narządowy uzyskuje lepsze wyniki leczenia niż ten, który zajmuje się leczeniem chorych na nowotwór mózgu, płuca czy żołądka.

Zobacz także

W-pigulce-2010
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 20.10.2022 r.

20 października 2022
W-pigulce-0411
4 listopada 2022
w-pigulce-1701
17 stycznia 2023
W-pigulce-1901
19 stycznia 2023
w-pigulce-1503
15 marca 2023
w-pigulce-2103
22 marca 2023