Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Festiwal KultURO — rockowo o profilaktyce urologicznej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 września 2019 12:45

Festiwal KultURO — rockowo o profilaktyce urologicznej  - Obrazek nagłówka
Ostre rockowe brzmienie w służbie profilaktyki urologicznej? Takie połączenie możliwe jest tylko w Krakowie. Po raz piąty prof. Piotr Chłosta, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Kierownik Katedry i Kliniki Urologii CM UJ zaprasza do skorzystania z bezpłatnych badań urologicznych, otwartych rozmów o profilaktyce i dobrej zabawy — wszystko w ramach odbywającego się w dniach 23 – 28 września Festiwalu KultURO.

Tydzień Urologii odbywa się na całym świecie, ale tylko w Krakowie łączy edukację prozdrowotną i badania profilaktyczne z prawdziwą muzyczną zabawą.

Kiedy w 2015 roku po raz pierwszy organizowaliśmy Festiwal KultURO, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo potrzeba tej inicjatywy — wspomina prof. Piotr Chłosta, pomysłodawca akcji. — Wspólnie z kolegami po fachu prof. Marcinem Słojewskim i Tomaszem Szydełko mieliśmy już EndoPower, nasz rockowy zespół, śpiewaliśmy przede wszystkim o pracy i pasji - urologii, która wtedy stanowiła wielkie społeczne tabu. Pięć lat odczarowywania syndromu białego fartucha przyniosło efekty, ale nadal jest przed nami wiele do zrobienia. Konsekwentnie zwracamy uwagę, że w kwestiach zdrowotnych, pojęcie wstydu należy wymazać ze swojego słownika. Wstydem jest dowiedzieć się o chorobie zbyt późno — podkreśla.

O chorobach urologicznych mówimy bez skrępowania. Według statystyk WHO wskaźnik występowania chorób nowotworowych w obrębie układu moczowego będzie systematycznie wzrastał. Obecnie rak prostaty jest drugim najczęściej występującym u mężczyzn nowotworem złośliwym, w pierwszej dziesiątce są także rak nerki oraz pęcherza.

KultURO przede wszystkim profilaktyka

Kluczowym elementem programu KultURO będzie Tydzień Otwarty w dwóch krakowskich szpitalach: Klinice Urologii CM UJ oraz w specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego. W ramach tego wydarzenia zapraszamy na bezpłatne konsultacje ze specjalistami oraz badania profilaktyczne. W zeszłym roku, z podobnej akcji skorzystało blisko 300 osób, aż u 40 wykryto zmiany o potencjale nowotworowym.

Doświadczenie poprzednich Festiwali pokazuje, że często, żeby wykonać pierwszy krok w trosce o swoje życie i zdrowie, pacjenci potrzebują solidnego bodźca. Same statystyki nie wystarczają. Możliwość konsultacji ze specjalistą, rozmowa o niepokojących dolegliwościach, pomagają przełamać wstyd — mówi prof. Piotr Chłosta. — Na dni otwarte zapraszamy wszystkich, kobiety i mężczyzn, tych którzy już zauważyli niepokojące symptomy, i tych którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. W tym roku po raz pierwszy pacjenci będą mogli skorzystać z dwóch z konsultacji w dwóch szpitalach, mam nadzieję, że dzięki temu pomożemy jeszcze większej liczbie osób.

Wspólnie ze stowarzyszeniem Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator przygotowano także sesję naukową dedykowaną pacjentom oraz ich rodzinom “Im wcześniej tym lepiej - rak gruczołu krokowego i osteoporoza - współczesne wyzwania medyczne”, podczas której uczestnicy będą mieli okazję nawiązać kontakt z najlepszymi specjalistami w kraju. Spotkanie odbędzie się w sobotę 28 września w godz. 11.00-15.00 w Katedry Chirurgii Ogólnej CM UJ (ul. M. Kopernika 40).

Marek Piekarczyk, Janusz Grzywacz i EndoPower

Festiwal KultURO zwieńczy wyjątkowy Koncert Finałowy EndoPower i Przyjaciele (28 września, godz. 19.00), który odbędzie się w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Podczas jednego wieczoru, publiczność usłyszy największe osobowości polskiej sceny muzycznej. W solowym projekcie zaprezentuje się znany z formacji TSA, juror popularnego The Voice of Poland - Marek Piekarczyk. Organizatorzy przygotowali także niespodziankę dla fanów jazzu - występ Janusza Grzywacza i Marka Stryszowskiego muzyków legendarnego Labolatorium.

Do grona artystów dołączy także grupa o medycznym rodowodzie, wywodząca się z Kliniki Endokrynologii CM UJ Akustyczna OpeRacja, żywiołowa pop-rockowa Immersja oraz znany festiwalowej publiczności Olek Klepacz

Gospodarzem wieczoru jest rockowa grupa EndoPower - w składzie profesorowie Piotr Chłosta, Marcin Słojewski, Tomasz Szydełko oraz muzycy Wojciech Stec i Bartek „Grabb” Gamracy. Zespół zagra utwory z płyt „Skąd ta siła” i „Credo”. Koncert poprowadzą dziennikarka radia RMF FM Ewa Kwaśny i oraz przebojowy standuper Michał Pałubski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Więcej informacji na: www.festiwalkulturo.pl oraz na Facebooku @Festiwalkulturo

Źródło: Materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także