Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
KZP 2022

Czy powszechny program szczepień przeciw HPV ruszy w 2023 roku?

MedExpress Team

Katarzyna Wolska

Opublikowano 12 grudnia 2022 13:52

Czy powszechny program szczepień przeciw HPV ruszy w 2023 roku?  - Obrazek nagłówka
Narodowa Strategia Onkologiczna, zakładała rozpoczęcie szczepień przeciwko HPV w 2021r. dla dziewczynek, co mimo wielu zapewnień się nie stało. Panią senator Beatę Małecką-Liberę pytamy czy szczepienia przeciw HPV znajdują się na agendzie senackiej komisji zdrowia.

  • Temat szczepień ochronnych przeciw HPV znajduje się na agendzie senackiej komisji zdrowia od dłuższego czasu. Komisja w swoich pracach skupia się na fakcie, aby te szczepienia stały się szczepieniami populacyjnymi.
  • Mimo, iż obecnie dostępna jest szczepionka z 50% odpłatnością, to brak edukacji skutkuje tym, iż jest bardzo małe zainteresowanie ww. szczepieniem.
  • Narodowa Strategia Onkologiczna, zakładała rozpoczęcie szczepień przeciwko HPV już w 2021r. dla dziewczynek, a od 2026 r. dla chłopców. Dodatkowo NSO precyzuje cel: „Do końca 2028 r. zaszczepimy przynajmniej 60% dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)”.

  • Fundusz Medyczny zagwarantował środki na te szczepienia, a nadal program nie został uruchomiony.

  • W 2023 roku program zostanie uruchomiony, ale tylko dla dziewcząt. Złożone dotychczas przez Ministerstwo Zdrowia obietnice nie zostały jak na razie dotrzymane.

  • Badania naukowe potwierdzają skuteczność szczepień przeciw HPV. Dziesięcioletnie doświadczenia krajów, w których stosowana jest szczepionka pokazują, jak bardzo potrzebne jest wyszczepienie populacji, gdyż rak szyjki macicy, ale i nowotwory głowy i szyi zbierają ogromne żniwo.

Znajdź nas w social media:

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także