Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Katarzyna Głowińska: Wciąż brakuje świadomości, że otyłość jest chorobą

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 28 maja 2024 10:05

Rozmowa z Katarzyną Głowińską, prezes Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości FLO.

Jakiego standardu opieki oczekują pacjenci z chorobą otyłością?

Pacjenci chorujący na otyłość oczekują wielospecjalistycznej opieki i dostępu do innowacyjnych terapii. Należy zauważyć, że tej dostępności do terapii niestety nie mamy. Wielu pacjentów, ze względu na stan, do jakiego doprowadziła choroba otyłościowa, nie stać na zapewnienie sobie terapii.

Jeszcze parę lat temu mówiło się o tym, że niespecjalnie jest co tej osobie z otyłością zaproponować, jeśli chodzi o farmakoterapię. Dziś jest inaczej, ale jak wygląda kwestia dostępności tej opcji?

Tak naprawdę nie mamy finansowania farmakoterapii, więc to tutaj leży problem. Wielu pacjentów jest w naprawdę ciężkim stanie i wymaga takiego leczenia. Z drugiej strony, możemy zadziałać zachowawczo i możliwe, że dzięki takiej opcji nie dopuścimy do rozwoju najtrudniejszego etapu choroby otyłościowej, który będzie wymagał leczenia chirurgicznego.

A z czym zderzają się pacjenci w gabinetach lekarskich? Czy zawsze ze strony lekarza jest to pełna świadomość tego, z jakiego rodzaju problemem ma do czynienia i jak temu pacjentowi pomóc?

Jest już o wiele lepiej, niż kilka lat temu, ale wciąż jeszcze brakuje nam tego przekonania, że otyłość jest chorobą. Pomogłoby to nam wszystkim, więc budujemy świadomość, że mamy do czynienia z chorobą, która powinna być rozpoznawana i leczona.

Świadomość coraz mocniej jest budowana na etapie szkoły, również jeśli chodzi o zdrowy styl życia, o profilaktykę...

To powinien być kolejny krok, a przede wszystkim podstawowy krok. Żyjemy w takim świecie, w jakim żyjemy. Edukacja żywieniowa w szkołach również mogłaby pomóc. To nie jest tak, że u każdego, kto wykazuje pewne nawyki żywieniowe wystąpi choroba otyłościowa. To jest długi temat, ale myślę, że jak najbardziej edukacja jest każdemu potrzebna, a na tym podstawowym etapie, gdzie mamy dzieci i ich rodziców, to jest bardzo ważne.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także