Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ministerstwo Zdrowia określiło standardy leczenia bólu. Jest już rozporządzenie

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 9 lutego 2023 13:56

Ministerstwo Zdrowia określiło standardy leczenia bólu. Jest już rozporządzenie - Obrazek nagłówka
Fot. Ministerstwo Zdrowia
– Opublikowane dziś rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu to bardzo ważny dokument dla 8,5 mln cierpiących osób. Do bólu nie można się przyzwyczajać, trzeba go leczyć – powiedział podczas konferencji prasowej we Wrocławiu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak poinformował szef resortu zdrowia, standard dotyczący leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych umożliwi ustalenie ścieżki postępowania dla każdego pacjenta. Konieczne będzie sporządzanie karty oceny natężenia bólu dołączanej do dokumentacji medycznej. W rozporządzeniu określone zostały metody oceny bólu, wskazania związane z monitorowaniem skuteczności leczenia bólu oraz usankcjonowano obowiązek prowadzenia postępowania terapeutycznego, które ma łagodzić i leczyć dolegliwości bólowe.

– W przypadku każdego chorego ból będzie traktowany jako piąty parametr życiowy i trafi do dokumentacji, tak jak np. pomiary temperatury czy ciśnienia – powiedziała dr n. med. Magdalena Kocot–Kępska, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że z powodu przewlekłego bólu cierpi 27 proc. dorosłych Polaków. 55 proc. osób w tej grupie jest w wieku powyżej 65. roku życia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także