Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

NIE MIEJ TEGO GDZIEŚ, czyli „WIZYTA JELITA” znów na OŁOWIANCE

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 1 września 2023 09:02

NIE MIEJ TEGO GDZIEŚ, czyli „WIZYTA JELITA” znów na OŁOWIANCE - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Przed budynkiem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku już po raz drugi będzie można w piątek 1 września wejść do dmuchanego modelu jelita grubego i zobaczyć je od środka. Ta niecodzienna atrakcja będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych - mieszkańców Trójmiasta i odwiedzających go turystów.

Czas ekspozycji:

  • 1 września 2023r, piątek, godz. 10.00 – 18.00

Miejsce:

  • Parking przy Filharmonii od strony kładki dla pieszych nad Motławą na wyspę Ołowiankę łączącą Gdańską Starówkę z Nabrzeżem Wartka.

Wydarzenie edukacyjne pod hasłem „Wizyta Jelita” odbywa się w ramach III edycji kampanii edukacyjnej „Nie miej tego gdzieś. Wszystko na temat raka jelita grubego.” i towarzyszy XXVI Kongresowi Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, który właśnie odbywa się w Gdańsku.

Kampania „Nie Miej Tego Gdzieś. Wszystko na temat raka jelita grubego.” organizowana jest przez Fundację EuropaColon Polska, a jej celem są działania edukacyjne mające na celu podnoszenie świadomości Polaków na temat tego nowotworu. ­Zależy nam, by jak najwięcej osób poznało czynniki ryzyka i objawy, których nie można bagatelizować. Wcześnie wykryty rak jelita grubego może być wyleczony niemal w 100%. Dlatego zachęcamy wszystkich Polaków, którzy ukończyli 50. rok życia, by sami zgłaszali się na badania przesiewowe, tym bardziej że kolonoskopia jest już dostępna w ramach NFZ ze znieczuleniem – wyjaśnia Iga Rawicka, prezes Fundacji EuropaColon Polska.

Rak jelita grubego to jedyny nowotwór układu pokarmowego, któremu można zapobiec. Łatwo się go diagnozuje pod warunkiem wykonania właśnie kolonoskopii. Coraz powszechniejsze jest też badanie na krew utajoną w kale. Ale o ile tzw. Test FIT należy wykonywać co roku lub raz na dwa lata, to kolonoskopię wystarczy zrobić raz na 10 lat. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba chorych na raka jelita grubego wzrośnie w Polsce do ok. 27 000. Aktualnie mamy około 20 000 nowych zachorowań rocznie. Niestety rocznie umiera aż 64% pacjentów, którzy zostali zbyt późno zdiagnozowani, często jest to już III lub IV stadium choroby. A to oznacza, że przed nami dużo pracy – dodaje Rawicka.

Aktualnie funkcjonuje w Polsce 36 Centrów Kompetencji Raka Jelita Grubego (tzw. Colorectal Cancer Unitów), w których leczeni mogą być pacjenci z rakiem jelita grubego. Jednym z nich i jedynym na Pomorzu, który przyłączył się do kampanii „Nie miej tego gdzieś.”, jest Colorectal Cancer Unit w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Eksperci z elbląskiego szpitala opowiadają o ważnych zagadnieniach dla pacjenta z rakiem jelita grubego. Wszystkie materiały edukacyjne zrealizowane w tym ośrodku dostępne są na stronie:

Więcej szczegółów o samej kampanii znajdą Państwo na dedykowanej podstronie https://europacolonpolska.pl/kampania-nie-miej-tego-gdzies/ Fundacji EuropaColon Polska.

Źródło: mat. prasowy

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także