Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Potrzeba szerszego dostępu do leczenia mukowiscydozy i przełomowe znaczenie ustawy o jakości w ochronie zdrowia – co piszą media o VII Kongresie Patient Empowerment

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 2 maja 2023 08:00

Potrzeba szerszego dostępu do leczenia mukowiscydozy i przełomowe znaczenie ustawy o jakości w ochronie zdrowia – co piszą media o VII Kongresie Patient Empowerment - Obrazek nagłówka
Fot. Igor Kohutnicki

Radio Zet mówi o konieczności rozszerzenia refundacji terapii przeciwko mukowiscydozie o kolejne grupy pacjentów. Stacja przytacza słowa ministra Macieja Miłkowskiego: „Ministerstwo Zdrowia jest w bliskiej współpracy z Centrum Leczenia Mukowiscydozy w Dziekanowie Leśnym – wiodącym ośrodkiem w Polsce, pracuje nad optymalnym rozwiązaniem dla pacjentów nie objętych jeszcze refundacją leczenia modulatorami CFTR, a efektywność tego programu lekowego jest bardzo wysoka”.

W serwisie internetowym drugiej największej polskiej stacji radiowej można znaleźć zdjęcia z eksponowanej podczas Kongresu wystawy prac nadesłanych na konkurs „Moje życie z mukowiscydozą”, nad którym patronat objęła poseł Barbara Dziuk.

Radio-Zet

Puls Medycyny pisze o konieczność większego zaangażowania systemu podstawowej opieki zdrowotnej w profilaktykę nowotworową. Serwis cytuje prof. Adama Maciejczyka, dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, przewodniczący Krajowej Rady ds. Onkologii: ”Wczesne wykrycie nowotworu przynosi korzyść także w wymiarze ekonomicznym. Sam fakt, że wszystkie drogie programy lekowe są dedykowane pacjentom z nowotworem w czwartym stadium zaawansowania, najlepiej o tym świadczy”.

Serwis przytacza też słowa o wadze ustawy o jakości w ochronie zdrowia wypowiedziane przez Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca: „Ta ustawa ma kompletnie zmienić punkt widzenia. Ma umożliwić naszemu płatnikowi premiować te podmioty, które udzielają świadczeń najlepiej. Premiować te podmioty, gdzie wartość kliniczna jest na najwyższym poziomie. (...) Ma premiować podmioty, które są najlepiej zarządzane. Te, które są najlepiej oceniane przez pacjentów”

puls-med

Wprost.pl podkreśla wagę jednego z najważniejszych wątków dyskutowanych podczas VII Kongresu Patient Empowerment: „25 kwietnia na VII Kongresie Patient Empowerment organizowanym przez Instytut Komunikacji Zdrowotnej, słyszany był głos organizacji pacjenckich oraz ekspertów medycznych i systemowych. Jednym z tematów debat była medycyna personalizowana, diagnostyka i nowe technologie, które pozwalają przejąć kontrolę nad chorobą”.

Wprost

Relacje z Kongresu zamieszczały stacje telewizyjne. Jednym z patronów wydarzenia była TVP3.

plansza-pod-PE

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także