Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Przegląd Wydarzeń Roku 2023 - część 4

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 5 stycznia 2024 08:45

Przegląd Wydarzeń Roku 2023 - część 4 - Obrazek nagłówka
Czym żył świat medycyny w 2023 roku? Sprawdzamy, jakie najistotniejsze informacje przyniosły miesiące od października do grudnia.

PAŹDZIERNIK

– Społeczeństwo po zmianie władzy na pewno oczekuje szybkich decyzji i szybkich efektów tych decyzji. Być może dlatego Ministerstwo Zdrowia nie będzie tym, o które koalicjanci szczególnie będą zabiegać – powiedział w programie Medexpress Podcast wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej Klaudiusz Komor. Przypomnijmy, po wyborach Prawo i Sprawiedliwość nie uzyskało parlamentarnej większości.

Wyzwania związane z kalendarzem szczepień, rola sztucznej inteligencji w promowaniu profilaktyki, promocja zdrowia w gabinecie lekarza medycyny pracy czy znaczenie liderów opinii w dialogu z pacjentami w sieci. Wokół takich problemów skupiały się dyskusje podczas III Kongresu Vaccine Forum, który odbył się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

LISTOPAD

Weszły w życie przepisy, dzięki którym Narodowy Fundusz Zdrowia może zawierać umowy z podmiotami prowadzącymi apteki ogólnodostępne i rozliczać ze środków publicznych wykonanie zalecanych szczepień ochronnych w aptekach.

Ukonstytuowała się sejmowa Komisja Zdrowia. Pracami 36 posłów pokieruje Bartosz Arłukowicz (KO) – były minister zdrowia i były (w latach 2015-2019) przewodniczący tejże komisji, który został wybrany jednogłośnie.

Ewa Krajewska została ministrem zdrowia w tworzonym przez Mateusza Morawieckiego rządzie. Wcześniej, od 2021 roku pełniła funkcję Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa. Ustawa została w grudniu podpisana przez prezydenta.

Posłowie nowej kadencji wznowili prace nad obywatelskim projektem ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który w maju złożył Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

GRUDZIEŃ

Rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania. W drugim kroku konstytucyjnym Sejm powierzył misję tworzenia nowego rządu Donaldowi Tuskowi. Ministrem zdrowia została w nim Izabela Leszczyna.

Od 6 grudnia można się szczepić przeciwko koronawirusowi zaktualizowaną szczepionką. Nie obyło się jednak bez problemów. Nowy preparat trafił do niewielu punktów, a pacjenci mieli problemy z rezerwowaniem terminów. Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała o zamówieniu kolejnej partii szczepionek.

Podobne artykuły

Piotr Wójcik PWR3
4 stycznia 2024
Piotr Wójcik PWR2
3 stycznia 2024
Piotr Wójcik PWR1
2 stycznia 2024
iStock-1246922598
24 lipca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także