Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Empatyczny lekarz to podstawa

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 17 lipca 2015 10:34

Empatyczny lekarz to podstawa - Obrazek nagłówka
W Warszawie odbyła się debata "Humanizacja medycyny". O dobrych relacjach między pacjentem a lekarzem w rozmowie z Iwoną Schymallą mów prof. Zbigniew Izdebski.

W Warszawie odbyła się debata "Humanizacja medycyny". O dobrych relacjach między pacjentem a lekarzem w rozmowie z Iwoną Schymallą mów prof. Zbigniew Izdebski.

Dlaczego temat humanizacji medycyny jest w opinii Pana Profesora  jednym z najistotniejszych problemów dzisiejszej medycyny?

Mówimy o dużym postępie medycyny i nowych technologiach, które wspierają pacjenta i podnoszą medycynę na wyższy poziom. Ale, niewątpliwie, to co jest zawsze ważne, to dobre relacje między pacjentem a lekarzem. Jestem absolutnie przekonany, że o tym nie możemy zapominać. Ta idea towarzyszyła zawsze profesorowi Kazimierzowi Imielińskiemu, twórcy Polskiej i Światowej Akademii Medycyny im. Alberta Schweitzera.  Akademia miała za cel upowszechnianie idei humanizacji medycyny i tej treści, która jest ważna w kształceniu przed i po dyplomowym lekarzy. Profesor Imieliński podkreślał, że nic nie zastąpi dobrego kontaktu w relacji z pacjentem jak empatyczny lekarz. Myślę, że dlatego warto jest o tym mówić w czasie procesu kształcenia studentów oraz specjalizacji poszczególnych lekarzy.

Warto  o tym mówić w sytuacji, kiedy różnego rodzaju biurokratyczne rozwiązania utrudniają lub burzą  relację pacjent - lekarz.

Dlatego my mówimy nie tylko o samej relacji pacjent - lekarz. Mówimy o całym systemie humanizacji medycyny, czyli tego co związane jest z funkcjonowaniem społeczeństwa. Funkcjonujemy w określonym społeczeństwie, mamy określone normy swoich zachowań, instytucje mają swoje procedury. Tylko, chodzi o to, abyśmy w ramach tych procedur nie zapominali o tym, że są one także dla człowieka. Najważniejsze, by człowiek chciał zachować swoje zdrowie jak najdłużej, by działania profilaktyczne były ważne. Niestety, na poszczególnych etapach życia człowiek doświadcza różnego typu chorób. W sytuacji kryzysu, który następuje bardzo jest ważne to, jakiego udzielimy choremu oraz jego rodzinie wsparcia, ale również jakiego wsparcia udzielimy lekarzowi który, o tym musimy zdawać sobie sprawę, poprzez fakt wykonywania swego bardzo trudnego zawodu, obciążony jest różnego typu sytuacjami emocjonalnymi.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także