Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jest wyrok w sprawie nieudanej operacji plastycznej Szwedki

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 grudnia 2016 15:33

Jest wyrok w sprawie nieudanej operacji plastycznej Szwedki - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Z 5 oskarżonych, jedna osoba została uniewinniona.

Jak ustalili śledczy, operacja Szwedki od strony chirurgicznej przebiegała prawidłowo. Zaś niewłaściwie przebiegała opieka pooperacyjna. Po operacji pacjentka przestała oddychać, doszło do zatrzymania krążenia i niedotlenienia.anestezjolog

W pierwszym nieprawomocnym wyroku, anestezjolog została skazana na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata, lekarz, który pełnił obowiązki dyrektora placówki - 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Dwie  pielęgniarki - 1,5 roku i rok i 10 miesięcy kary więzienia. Dodatkowo na różne okresy skazani otrzymali zakazy wykonywania zawodu. Otrzymali też karę finansową -  na rzecz pacjentki muszą zapłacić po 20 tysięcy złotych.

 

Przypomnijmy:

Szwedka Chiristina Hedlund w 2010 r. przeszła w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku operację powiększenia piersi. Po operacji zapadała w śpiączkę i pozostaje w stanie wegetatywnym. Rodzina kobiety domaga się 6 mln zł odszkodowania. Przy okazji tej tragicznej sprawy na jaw wyszło, że w PCT wykonało 80 operacji plastycznych, choć szpital nie miał uprawnień do ich przeprowadzania. Kontrolerzy z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego oraz Ministerstwa Zdrowia wykryli także, że w PTC nie było odpowiedniego personelu medycznego do operacji komercyjnych.

18 lutego zeznawała pielęgniarka anestezjologiczna. Według jej zeznań zmieniono dokumentację medyczną po nieudanym zabiegu.

Pielęgniarka powiedziała, że zgodnie z zaleceniami lekarki anestezjolog podała pacjentce przed operacją lek przeciwbólowy, usypiający i zwiotczający mięśnie. Potwierdziła, że dawki leków były podstawowe i nie wzbudziły jej zastrzeżeń. Jednak po operacji prowadząca lekarz-anestezjolog – Dorota S.-P. – zmieniła kartę medyczną Szwedki. Karta ta zawierała m.in. listę podawanych leków oraz ich dawki. Na zmienionej karcie postawiła także pieczątkę pielęgniarki.

Przesłuchiwana lekarka-anestezjolog podkreśliła, że pacjentka nie poinformowała o tym, że cierpi na epilepsję.

Źródło: Rmf24.pl/Medexpress/Xnews

Zobacz także