Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Już w piątek ratownicy spotkają się z MZ

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 października 2020 12:59

Już w piątek ratownicy spotkają się z MZ - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Już w piątek o godz. 12. 00 ratownicy spotkają się z ministrem zdrowia, aby porozmawiać o realizacji postulatów.

- Zamierzamy wysłuchać propozycji resortu zdrowia. Zastanowimy się nad ich przyjęciem. Na pewno jutro nie będziemy niczego podpisywbyać. Po spotkaniu przedyskutujemy sprawę z innymi kolegami z KPRM - powiedział Medexpressowi Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych.

Szef OZZRM dodał, że resort zdrowia zaproponował ratownikom opcję opt-out, która ich nie zadowala. A wszystko dlatego, iż nie jest to propozycja wynikająca z ustawy o działalności leczniczej ani kodeksu pracy.

Zgodnie z opcją opt-out zaproponowaną przez MZ pracownik może zostać dodatkowo zobowiązany do wykonywania nadgodzin. Z zapisu wynika, iż pracownik może być do tego zmuszony. Co więcej pracownik, który ma wydłużony dzień pracy w ciągu tygodnia do 72 godzin, będzie pracował za normalną stawkę godzinową. Z kolei w ustawie o działalności leczniczej są to godziny nadplanowe i lepiej płatne. - Zapis, który proponuje MZ jest korzystny dla pracodawcy, nie dla pracownika. Nie zgadzamy się na to. Nasze propozycje są inne i wynikają z ustawy o działalności leczniczej oraz kodeksu pracy. Chcemy, aby ratownik sam podejmował decyzję ws. wykonywania nadgodzin. Pracodawca powinien omówić reguły umowy z pracownikiem, który może się np. nie zgodzić się na jej warunki - wyjaśnił Piotr Dymon.

Przypomnijmy:

16 września Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych poinformował Medexpress, że KPRM odwiesza protest i podejmuje działania mające na celu jego zintensyfikowanie. A wszystko dlatego, że MZ nie zrealizowało większości zapisów porozumienia. 17 września KPRM opublikował na Facebooku postulaty skierowane do MZ i rządu. Są to:

1. Nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym – obiecana przez ministra Szumowskiego – niezrealizowana
- 3 osobowe ZRM w pełni medyczne
- ZRM poza szpitalnictwem jako jednolita, niezależna struktura
- etatyzacja jako podstawowa forma zatrudnienia ratownika medycznego z opcją wyboru dodatkowych form: umowa cywilnoprawna, umowa zlecenie

2. Ustawa o samorządzie i zawodzie ratownika medycznego – obiecana przez ministra Szumowskiego – niezrealizowana
- ścieżka kariery zawodowej (studia pomostowe i wyższe)
- stopniowanie ratowników
- urlop szkoleniowy 6 dni (corocznie)
- emerytura po 25 latach pracy w SPRM/SPRM

3. Chaos informacyjny w zakresie przejścia DM pod UW:
- pracownicy nie otrzymują żadnych konkretnych informacji poza plotkami oraz domysłami
- rozważenie pozostania w strukturach dysponentów/ przedłużenie przejścia pod UW do 2023-27

4. Jasno sprecyzowane zasady rekompensaty co najmniej 100 proc. uśrednionego wynagrodzenia dla ratowników przebywających na kwarantannie z powodu zakażenia COVID w pracy, urlop wytchnieniowy bez względu na formę zatrudnienia

5. Ustawa o ustaleniu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia

Zobacz także