Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Klauzula sumienie niezgodna z Konstytucją?

MedExpress Team

Łukasz Tokarski

Opublikowano 25 lutego 2015 09:55

Klauzula sumienie niezgodna z Konstytucją? - Obrazek nagłówka
FOT. MALGORZATA KUJAWKA / AGENCJA GAZETA
- Naczelna Rada Lekarska nadal uważa, że obecne uregulowania klauzuli sumienia naruszają Konstytucję - uważa prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.
[caption id="attachment_6193" align="alignnone" width="620"]FOT. MALGORZATA KUJAWKA / AGENCJA GAZETA FOT. MALGORZATA KUJAWKA / AGENCJA GAZETA[/caption]

- Naczelna Rada Lekarska nadal uważa, że obecne uregulowania klauzuli sumienia naruszają Konstytucję - uważa prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Innego zdania jest jednak marszałek Sejmu Radosław Sikorski, który wysłał do Trybunału Konstytucyjnego inne stanowisko niż przedstawione przez Komisję Ustawodawczą Sejmu.

Z dokumentów opublikowanych na stronie Sejmu RP wynika, iż Komisja Ustawodawcza Sejmu oceniająca wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej do Trybunału Konstytucyjnego uznała, że wszystkie cztery zarzuty skierowane przez Naczelną Radę Lekarską przeciwko obecnej regulacji klauzuli sumienia są zasadne. Komisja Ustawodawcza Sejmu podzieliła pogląd, że zaskarżone przez Naczelną Radę Lekarską przepisy naruszają Konstytucję.

Dlatego, Naczelna Rada Lekarska nie rozumie, dlaczego marszałek Sejmu wysłał zupełnie inną opinię niż zaproponowaną przez Komisję Ustawodawczą Sejmu.

-Samorząd lekarski wyraża zdumienie, że po takiej decyzji Komisji Ustawodawczej Marszałek Sejmu wysłał do Trybunału Konstytucyjnego stanowisko pozostające w całkowitej sprzeczności z opinią Komisji. Dodam również, że w stanowisku tym datowanym na dzień 5 lutego 2015 r., znając opinię Komisji Ustawodawczej, Marszałek Sejmu nie wzmiankował nawet Trybunałowi o odmiennym poglądzie Komisji Ustawodawczej, ani o powodach odstąpienia od jej opinii. Po zapoznaniu się ze stanowiskiem Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie wniosku Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczącego niezgodności z Konstytucją art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (klauzuli sumienia), stwierdzam, że argumenty Marszałka Sejmu podniesione w stanowisku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego nie są zasadne. Naczelna Rada Lekarska nadal uważa, że obecne uregulowania klauzuli sumienia naruszają Konstytucję - napisał Maciej Hamankiwicz.

Źródło: NIL

Przeczytaj również: Wyniki sondażu: Co 3 lekarz w Polsce zgadza się na likwidację klauzuli sumienia

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także