Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Lekarz wystawia zwolnienie. Czy należy mu się za to wynagrodzenie?

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 27 marca 2015 10:00

Lekarz wystawia zwolnienie. Czy należy mu się za to wynagrodzenie? - Obrazek nagłówka
Naczelna Rada Lekarska skierowała do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pytanie, czy lekarz za wystawienie zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy powinien dostać wynagrodzenie. Jaką odpowiedź uzyskali lekarze?
[caption id="attachment_44479" align="alignnone" width="296"]NIL NIL[/caption]

Naczelna Rada Lekarska skierowała do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pytanie, czy lekarz za wystawienie zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy powinien dostać wynagrodzenie. Jaką odpowiedź uzyskali lekarze?

Naczelna Rada Lekarska apelowała do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wprowadzenia odpłatności za wydawanie zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej lub konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny. Ale zdaniem wiceministra pracy i polityki społecznej Marka Buciora ten postulat jest bezzasadny.

Według niego wystawienie przez lekarza druku ZUS ZLA nie stanowi żadnej czynności ani świadczenia, za które lekarzowi należałoby się wynagrodzenie.

Co na to prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz:

"Odnosząc się do stwierdzenia, iż w cenach świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych uwzględnione jest wynagrodzenie za wystawienie zainteresowanemu zaświadczenia lekarskiego pragnę wyjaśnić, że tak nie jest. Świadczenie zdrowotne jest wycenione tak samo niezależnie od tego, czy pacjentowi wystawiane jest zaświadczenie o niezdolności pracy czy też nie. Wskazanie, iż lekarze otrzymują od Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych druki ZUS ZLA za darmo nie oznacza bynajmniej, iż praca związana z ich prawidłowym wypełnieniem – czyli także oceną stanu zdrowia zainteresowanego pod kątem zdolności do pracy powinna być pracą nieodpłatną.
Nie jest dopuszczalna sytuacja, w której na lekarzy i lekarzy dentystów państwo i jego instytucje nakładają coraz to nowsze obowiązki niezwiązane bezpośrednio z leczeniem chorych bez zapewnienia w zamian stosownego wynagrodzenia. Podobnie nie można dalej utrzymywać stanu, w którym ocena stanu zdrowia pod kątem zdolności do pracy i wystawienie na rzecz instytucji ubezpieczenia społecznego zaświadczenia ma się odbywać w ramach charytatywnej działalności lekarzy i lekarzy dentystów.
Pragnę jednocześnie podkreślić, że kierowana do Ministra Pracy i Polityki Społecznej propozycja legislacyjna nie wskazywała wysokości wynagrodzenia, jakie powinien otrzymywać lekarz lub lekarz dentysta za wystawienie druku ZUS ZLA. Wysokość wynagrodzenia, w świetle projektu miała być określona przez ministra w rozporządzeniu i odpowiadać nakładowi pracy niezbędnemu do wystawienia zaświadczenia.
Lekarze i lekarze dentyści mają pełne prawo oczekiwać wynagrodzenia za wykonywane na zlecenie instytucji publicznych czynności związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Wobec powyższego zwracam się o ponowne przeanalizowanie przedłożonego projektu."

Źródło: NIL

Przeczytaj również: Nowe wzory skierowania na badania lekarskie oraz orzeczeń lekarskich

Podobne artykuły

Sutkowski-WnJaw-inna-mina
#WyszłoNaJaw

Lekarz rodzinny, czyli kto?

29 kwietnia 2024
iStock-1266944621

Czy odra zaleje Polskę?

26 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także