Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Sprzeciw wobec antagonizowaniu roli zawodów medycznych

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 18 kwietnia 2024 08:43

Sprzeciw wobec antagonizowaniu roli zawodów medycznych - Obrazek nagłówka
Liderzy Samorządów Zawodów Medycznych opublikowali wspólne stanowisko przeciwko próbom antagonizowania pracowników ochrony zdrowia. To odpowiedź na słowa minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów. Zaapelowano także o konstruktywną współpracę pomiędzy przedstawicielami resortu zdrowia a środowiskiem medycznym, w celu znalezienia najlepszych rozwiązań dla wszystkich uczestników systemu ochrony zdrowia. Rozwiązania te powinny być także zgodne z obowiązującym prawem i zapewniać bezpieczeństwo leczenia.

- Ze strony ministerstwa oczekujemy – niezmiennie – dialogu i chęci wspólnego rozwiązywania palących problemów związanych z ochroną zdrowia, a nie emocjonalnych, antagonizujących nasze środowiska wypowiedzi o charakterze politycznym – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Stanowisko Prezesów Samorządów Zawodów Medycznych

Jako Liderzy Samorządów Zawodów Medycznych, wspólnie reprezentujący ponad 700 tys. pracowników ochrony zdrowia, nie zgadzamy się na próby antagonizowania naszych zawodów, a także sprowadzania zawodów medycznych do roli usługodawców, a naszych pacjentów do roli klientów.

Jednocześnie podkreślamy, że wszelkie rozwiązania wprowadzane w ochronie zdrowia muszą być zgodne z obowiązującym prawem i zapewniać bezpieczeństwo zdrowotne pacjentom, a także bezpieczeństwo prawne pracownikom ochrony zdrowia.

Resort zdrowia na platformie X (dawniej Twitter) zapewnia, że jest w stałym dialogu z przedstawicielami samorządów zawodowych.

Zrzut ekranu 2024-04-18 o 08.50.29

Źródło: NIL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także