Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
ZG ZZA

Nieprawidłowości przy opracowywaniu nowego programu specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 lutego 2023 12:40

Nieprawidłowości przy opracowywaniu nowego programu specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów protestuje przeciwko skandalicznemu trybowi opracowywania przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego nowego programu specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii, w związku z informacjami od członków zespołu opracowującego program specjalizacji, że opublikowany przez CMKP program nie odzwierciedla ich stanowiska i wprowadza zmiany w programie z którymi się nie zgadzają, w szczególności dotyczącymi skrócenia czasu trwania specjalizacji oraz wprowadzenia wielu nierealnych szczegółowych wymagań planowanych w procesie specjalizacyjnym.

Członkowie Zespołu prof. dr hab. Hanna Misiołek, prof. dr hab. Mirosław Czuczwar, prof. dr hab. Krzysztof Kusza, prof. dr hab. Łukasz Krzych, dr hab. n. med. Lidia Łysenko prof. UMW, dr hab. n. med. Janusz Trzebicki, dr n. med. Wojciech Gola, lek. Andrzej Nartonowicz oraz prof. dr. hab. Radosław Owczuk, wyrazili dezaprobatę związaną z brakiem konsultacji przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

ZG ZZA wyraża swoją sprzeciw związany z nie uwzględnianiem stanowiska uznanych autorytetów środowiska anestezjologicznego przez CMKP i forsowaniem projektu specjalizacji, który może jednocześnie doprowadzić do obniżenia kompetencji przyszłych lekarzy specjalistów z dziedziny anestezjologii i intensywnej terapii oraz paradoksalnie w praktyce utrudnić lub ekstremalnie przedłużyć jej ukończenie dla wielu lekarzy, poprzez wprowadzenie absurdalnych wymagań zwłaszcza w stosunku do terapii nerkozastępczych.

ZG ZZA apeluje do Ministra Zdrowia o opracowanie nowego programu we współpracy z autorytetami medycznymi z dziedziny anestezjologii i intensywnej terapii.

Anestezjologia i Intensywna Terapia jest deficytową specjalizacją lekarską a powyższe działania CMKP negatywnie wpływają na jej rozwój.

Źródło: ZGZZA

Zobacz także