Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Premier Mateusz Morawiecki: Rehabilitacja otwarta od 4 maja!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 kwietnia 2020 10:25

Premier Mateusz Morawiecki: Rehabilitacja otwarta od 4 maja! - Obrazek nagłówka

Dziś na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki mówił o dalszym luzowaniu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Premier miał dobrą wiadomość dla fizjoterapeutów:

- To luzowanie obejmie również ważną dziedzinę w służbie zdrowia jaką jest rehabilitacja. Po konsultacji z MZ podjęliśmy decyzję, by uruchomić rehabilitację od 4 maja - powiedział M.Morawiecki. Mimo tego, że od 4 maja rusza możliwość uczestniczenia w rehabilitacjach, nadal zamknięte będą salony masażu.

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że liczba osób chorych na inne choroby, które nie będą mogły zrobić badań czy diagnostyki będzie rosła. - Chcielibyśmy, by wracały zabiegi, rehabilitacja, badania profilaktyczne. Działa telemedycyna, e-recepty - wykorzystujmy też te rozwiązania - podsumował prof. Szumowski.

- W praktyce pacjenci mogą wrócić na fizjoterapię i proces ich rehabilitacji będzie od tej chwili przebiegał bez zakłóceń. Osoby ze stanami ostrymi (bólowymi) czy po zabiegach mogą od razu trafić do fizjoterapeutów. Pacjenci w domach i ich rodziny mogą otrzymać już pełne wsparcie. My, fizjoterapeuci możemy normalnie wrócić do pracy i skupić się na pacjentach i ich potrzebach - komentuje decyzję rządu prezes KRF prof. Maciej Krawczyk.

- W Polsce co roku około 10 mln osób korzysta z pomocy fizjoterapeutów, a dzięki rehabilitacji szybciej wracają do zdrowia, poprawiają komfort i jakość funkcjonowania, są aktywni. To dla nas wielki dowód zaufania, ale i zobowiązanie. Dlatego tak bardzo zależało nam, aby do nich wrócić i jeszcze raz podkreślić, że rehabilitacja nie jest fanaberią czy zachcianką, a odpowiada na realne problemy zdrowotne, a fizjoterapeuci to zawód medyczny. W dobie epidemii fizjoterapeuci dołożą wszelkich starań, żeby fizjoterapia odbywała się w sposób bezpieczny dla pacjenta i dla fizjoterapeuty. Jako profesjonaliści medyczni wiemy, jak powinna wyglądać praca z pacjentem w warunkach epidemii - deklaruje prezes KRF.

KIF przygotowała specjalne zalecenia, które mają być wskazówką postępowania dla fizjoterapeutów i pacjentów: https://kif.info.pl/rekomendacje-prezydium-krf-nt-pracy-zawodowej-fizjoterapeutow-w-okresie-epidemii/

Zobacz także