Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Chorzy na serce chcą się leczyć w Polsce

MedExpress Team

Marcin Mikos

Opublikowano 5 września 2013 07:00

Rocznie ok. 20 tys. pacjentów z Unii Europejskiej będzie chciało skorzystać z pomocy medycznej w polskich oddziałach i pracowniach kardiologii interwencyjnej, po wejściu w życie unijnych przepisów o opiece transgranicznej – prognozują kardiolodzy.
[caption id="attachment_20332" align="alignnone" width="620"]Thinkstockphotos/FPM Thinkstockphotos/FPM[/caption]

Rocznie ok. 20 tys. pacjentów z Unii Europejskiej będzie chciało skorzystać z pomocy medycznej w polskich oddziałach i pracowniach kardiologii interwencyjnej, po wejściu w życie unijnych przepisów o opiece transgranicznej – prognozują kardiolodzy.

Polscy lekarze należą do ścisłej europejskiej czołówki pod względem skuteczności zabiegowego leczenia schorzeń układu krążenia. Nasi specjaliści leczą choroby serca za stawki należące do najniższych w całej Unii Europejskiej. W czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy, o skuteczności leczenia oraz efektywności finansowania świadczeń kardiologii interwencyjnej w Europie Środowo – Wschodniej rozmawiać będą politycy zdrowotni oraz kardiolodzy z Polski, Czech, Niemiec i Węgier.

Zdaniem kardiologów, to właśnie wysoka jakość świadczeń kardiologicznych, ich bezpieczeństwo oraz niskie ceny będą silnym magnesem przyciągającym pacjentów oraz ubezpieczycieli do wykonywania planowych interwencji kardiologicznych w Polsce. – Pod względem merytorycznym nie mamy powodów do kompleksów w stosunku do kolegów z innych państw. Jesteśmy też otwarci na współpracę z publicznymi płatnikami z innych krajów. Pojawiają się już pierwsze oznaki tego zainteresowania – uważa prof. Dariusz Dudek – Przewodniczący Asocjacji Sercowo – Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Interwencyjne leczenie zawału serca finansowane jest w Polsce przez publicznego płatnika w przedziale od 2 tys. do 4 tysięcy euro. Tym czasem w Niemczech, podstawowe procedury kardiologii interwencyjnej finansowane są w przedziale między 4 tys. a 8 tys. euro za zabieg, a w ciężkich stanach kardiologicznych, wymagających leczenia pacjenta na oddziale intensywnej terapii kardiologicznej, wyceny sięgają nawet 100.000 euro.

Pomimo niskiego finansowania, Polska jest jednym z niekwestionowanych liderów rozwoju kardiologii inwazyjnej w Unii Europejskiej. Nasz kraj znajduje się na 3. miejscu w Europie pod względem liczby wykonywanych zabiegów pierwotnej angioplastyki wieńcowej w zawale serca na milion mieszkańców. Uplasowaliśmy się tuż za Holandią i Austrią, wyprzedzając takie kraje jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy czy Szwecja.

 Według rejestru Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, rocznie w Polsce przeprowadza się ok. 120 tys. zabiegów angioplastyki wieńcowej. Z tego blisko 70% zabiegów wykonywanych jest jako procedury ratujące życie u pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi. Funkcjonowanie kardiologii inwazyjnej wskazane zostało przez Euro Health Consumer Index (2012) jako jeden z najlepiej działających obszarów opieki zdrowotnej w Polsce.

 W czasie debaty analizowany będzie poziom finansowania leczenia interwencyjnego zawału serca przez publicznych płatników w krajach Europy Środkowo – Wschodniej, w zestawieniu z efektami zdrowotnymi, jakie udaje się osiągnąć w leczeniu chorób serca w poszczególnych państwach. W dyskusji panelowej obok polskich kardiologów i polityków, udział wezmą także specjaliści w leczeniu chorób serca ze Słowacji, Węgier, Czech oraz Niemiec.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także