Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Szczepienia w aptekach. NFZ zaktualizował komunikat o zawieraniu umów i rozliczaniu świadczeń

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 17 listopada 2023 08:30

Szczepienia w aptekach. NFZ zaktualizował komunikat o zawieraniu umów i rozliczaniu świadczeń - Obrazek nagłówka
Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
Od 1 listopada 2023 r. weszły w życie przepisy, dzięki którym Narodowy Fundusz Zdrowia może zawierać umowy z podmiotami prowadzącymi apteki ogólnodostępne i rozliczać ze środków publicznych wykonanie zalecanych szczepień ochronnych w aptekach. Wnioski można składać od 2 listopada.

Jak przypomina NFZ, wnioski należy składać do oddziałów wojewódzkich NFZ, właściwych ze względu na siedzibę apteki. Na podstawie tych wniosków będą podpisywane umowy na wykonanie i finansowanie szczepień w aptekach.

Centrala NFZ radzi też, co warto zrobić przed podpisaniem umowy. Chodzi m.in. o to, by podmiot prowadzący aptekę wpisał do systemu informatycznego NFZ lokalizację apteki i uzupełnił formularz „Wniosku o zawarcie umowy”, który znajduje się w aplikacji ofertowej, wydrukował go, podpisał oraz przesłał wraz z załącznikami do oddziału wojewódzkiego NFZ. Po podpisaniu umowy na wykonywanie zalecanych szczepień ochronnych w aptece ważne będzie też to, by podmiot gromadził dane niezbędne do przekazania komunikatem elektronicznym XML ŚWIAD oraz uzupełniał wpisy o kwalifikacji i wykonaniu szczepienia w e-Karcie szczepień pacjenta.

Co ważne, nabór wniosków jest ciągły, więc można je składać przez cały rok kalendarzowy. Jeśli jednak aptece zależy na tym, by podpisać umowę jeszcze w tym roku, to dokumenty należy złożyć najpóźniej 14 grudnia. Wnioski przesłane od 15 grudnia pozwolą na podpisanie umowy dopiero w 2024 roku.

Szczegółowe informacje o naborze i pomoc w wypełnieniu dokumentów można znaleźć TUTAJ.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także