Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Bistymulatory tkankowe – skuteczny sposób na naturalne odmłodzenie skóry

MedExpress Team

Barbara Mietkowska

Opublikowano 28 lipca 2022 13:01

Bistymulatory tkankowe – skuteczny sposób na naturalne odmłodzenie skóry - Obrazek nagłówka
Medycyna estetyczna skupia się głównie na profilaktyce starzenia się skóry oraz na działaniach „cofających czas”. Dzięki wciąż rozwijającej się ofercie preparatów i urządzeń jest coraz bardziej skuteczna. Aktualnie uznanym celem wszystkich działań jest zachowanie naturalnego, zdrowego, nie zmieniającego rysów twarzy wyglądu. Wśród wielu metod jedną z najskuteczniejszych okazuje się stosowanie biostymulatorów tkankowych. Na czym polega ich działanie wyjaśnia doktor Barbara Jerschina, ekspert medycyny przeciwstarzeniowej i medycyny estetycznej z kliniki Face & Body Clinique w Warszawie.

Biostymulacja skóry to obecnie w medycynie estetycznej jeden z najskuteczniejszych sposobów na powstrzymanie procesów starzenia. Na czym ona polega?

Barbara Jerschina: Przede wszystkim na pobudzeniu skóry do intensywnej regeneracji, czyli zagęszczeniu i ujędrnieniu jej struktury przy użyciu odpowiednich preparatów. Stymulatory tkankowe wykorzystywane w medycynie przeciwstarzeniowej to cała gama preparatów przeznaczonych do injekcji, o różnym mechanizmie działania. Służą do odbudowy m.in. komórek kolagenu i elastyny. Grupa preparatów stosowanych do biostymulacji jest bardzo duża i stale się poszerza.

W jakich przypadkach biostymulatory tkankowe mają zastosowanie?

Są dwa cele: profilaktyczny i leczniczy. Jeśli chodzi, o zabiegi profilaktyczne, to stosuje się je u osób bardzo młodych, które zawczasu chcą zadbać o odpowiednią jakość kolagenu i zawartość kwasu hialuronowego w skórze. Tym samym zachować na długo jędrną, napiętą pełną blasku cerę. Natomiast działanie lecznicze ma na celu naprawę niektórych oznak starzenia, wynikających z degeneracji włókien kolagenowych oraz tkanki tłuszczowej co skutkuje utratą jędrności, zmianami w obrębie konturu twarzy, pojawiającymi się fałdami i zmarszczkami. Biostymulatory tkankowe poprawiają elastyczność i napięcie skóry co ma działanie antygrawitacyjne. Ponadto rozjaśniają, nawilżają i odżywiają, co daje efekt widocznego odmłodzona.

Czy istnieje jakaś określona cezura czasu, którą uznaje się za początek procesu starzenia skóry? Kiedy powinniśmy pomyśleć o zabiegach?

Uznaliśmy, że od 20 roku życia możemy wprowadzać procedury profilaktyczno - lecznicze w zakresie medycyny przeciwstarzeniowej i estetycznej, takie jak m.in. usuwanie blizn, w tym blizn potrądzikowych, zamykanie naczynek czy usuwanie przebarwień. W naturalnym procesie starzenia po 25 roku życie zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w skórze i zaczyna ona powoli tracić elastyczność i młodzieńczy blask. U każdego jednak przebiega on z inną intensywnością, a jak będzie wyglądał w dużym stopniu zależy od nas samych. Czynnikami, które wyraźnie go przyspieszają są: promieniowanie słoneczne, intensywne uprawianie sportu (bieganie, maratony, jazda konna), niewłaściwa dieta, wahania wagi, używki oraz niedostateczne nawodnienie organizmu. Jeśli chodzi o słońce, przed którym nie mamy nawyku chronienia skóry przy pomocy kremów z filtrem, to powoduje ona foto uszkodzenia groźne dla skóry, uszkodzenia kolagenu i DNA, oraz silne wysuszenie naskórka. Natomiast zła dieta, przetworzone pokarmy, uboga w warzywa i owoce a bogata w cukier przyspiesza starzenie się kolagenu i innych białek. Dla zachowania dobrej, młodej kondycji skóry to co jemy jest kluczowe. Tak jak to ile wody wypijamy w ciągu doby. Obrońcom teorii, że sport to zdrowie odpowiadam, że to oczywiście prawda. Jednak sport wyczynowy lub zbyt intensywny naraża cały organizm i skórę na zupełnie inne funkcjonowanie, silniejsze oddziaływanie grawitacji i różnego rodzaju przeciążeń. Palenie tytoniu, narkotyki czy alkohol w nadmiarze są prawdziwymi wrogami zdrowej i młodej skóry. Ale tego nie trzeba już chyba nikomu tłumaczyć. Czynnikami, które mają wpływ na starzenie się skóry są także zmiany hormonalne, stres oksydacyjny i genetyka, ale także niewłaściwa pielęgnacja.

Jaki jest pierwszy podstawowy krok, którym można pobudzić skórę do odbudowy, zarówno młodą jak i dojrzałą?

W każdym przypadku jest to profesjonalne oczyszczanie skóry. Oczywiście codzienne domowe zabiegi są bardzo ważne, ale zdecydowanie mniej skuteczne niż te oferowane w gabinecie. Warto w regularnych odstępach czasu dogłębnie usuwać martwy naskórek. To pobudza skórę do odnowy. Bardzo dobrze działają zabiegi Hydrofacial, Aquapure, Silk Peel oraz Geneo. Pierwsze trzy łączą hydropeeling z aplikacją w głąb skóry substancji aktywnych o działaniu rozświetlającym, oczyszczającym, nawilżającym i odmładzającym. Po zabiegu skóra jest pełna blasku, pory są zwężone, poprawia się jej napięcie i elastyczność. Efekt wygładzenia, redukcji drobnych zmarszczek, powierzchownych przebarwień i płytkich blizn potrądzikowych jest widoczny od razu. Z kolei zabieg Geneo to zabieg głęboko złuszczająco-dotleniający skórę i umożliwiający skuteczniejsze wprowadzanie substancji odżywczych. Zabiegi wykonane przez profesjonalistów są bezbolesne, bezpieczne oraz nie wymagają rekonwalescencji. Dlatego umownie nazywa się je bankietowymi, bowiem od razu widać efekty.

Biostymulatory tkankowe są medycynie estetycznej coraz częściej stosowane. Jakie zabiegi wybrać, by cieszyć się zauważalnymi efektami odmłodzenia skóry?

To prawda, że wśród pacjentów jest coraz większe zainteresowanie tymi zabiegami. Ale na rynku funkcjonuje wiele produktów, które nie przynoszą efektów i nie powinny być stosowane. Skóra to reaktywny organ i nie należy wstrzykiwać w nią co popadnie, traktować jak śmietnik. Jest wiele preparatów, które nie tylko niewiele dają, ale mogą wywołać niepożądane reakcję i stworzyć kaskadę problemów. Zabieg podania biostymulatorów, jako procedura lecznicza, powinien być zaplanowany i wykonany przez lekarza. Aby zaproponować skuteczną rewitalizację skóry, trzeba przeprowadzić wywiad zdrowotny, który pozwoli ustalić wszystkie czynniki pozwalające na bezpieczny dobór zabiegów. Lekarz sprawdza napięcie skóry i mięśni pacjenta, określa rodzaj cery, mimiki, bada ewentualne zmiany zapalne takie jak np. trądzik pospolity czy różowaty. Pyta o stosowane leki czy terapie, które mogą okazać się istotne. Ocenia stopień fotouszkodzeń, określajac bezpieczeństwo zastosowania niektórych zabiegów. Na tej podstawie decyduje o „szytej na miarę” dla danego pacjenta bezpiecznej i skutecznej terapii. Wybór preparatów wysokiej jakości jest bardzo duży, ale trzeba umiejętnie wybrać tę najbardziej odpowiednią dla danej osoby. To wymaga wiedzy medycznej i doświadczenia. Liczy się też technika podania. Każdy preparat podaje się w określony sposób.

Czy zabiegi z użyciem biostymulatorów tkankowych dają podobne efekty do tych z użyciem preparatów wolumetrycznych? Czy efekty daje się porównać?

Niezupełnie. Wypełniacze stosujemy, jeżeli chcemy bardziej trwale uzupełnić objętości i wyrównać ewentualną asymetrię twarzy. Natomiast dzięki stymulatorom tkankowym możemy zachować młody wygląd skóry lub cofnąć procesy starzenia. Co więcej dzięki stymulacji udaje się uniknąć sztucznego, przerysowanego efektu, jaki może zdarzyć się przy nieodpowiednim użyciu wypełniaczy. A jednocześnie dzięki przebudowie skóry można uwydatnić kości policzkowe, wygładzić dolinę łez, zredukować tkankę tłuszczową, poprawić wygląd twarzy w okolicy oczu i brwi. Podstawową różnicą między preparatami jest użycie usieciowanego kwasu hialuronowego do wypełniania tkanek oraz nieusieciowanego do stymulacji skóry. W stymulatorach nie występuje on w postaci usieciowionej. Tylko usieciowiony daje efekt wolumetryczny. Stymulatory tkankowe mają pewną przewagę nad wypełniaczami – pobudzają naturalne, zachodzące w naszej skórze procesy, dają trwałe efekty poprawy wygladu.

Jakie substancje wprowadzają skórę w stan biostymulacji?

Nieusieciowany kwas hialuronowy, liofilizowane aminokwasy, witaminy, antyoksydanty, peptydy, kolagen. Jednym z najbardziej innowacyjnych stymulatorów jest preparat Karisma, który zawiera kolagen typu I, pozyskiwany drogą inżynierii genetycznej z nici jedwabników i karboksycelulozę. Dzięki innowacyjnej technologii kolagen w tym preparacie jest biozgodny z kolagenem ludzkim a mimo pełnej zgodności z kolagenem ludzkim nie jest pochodzenia zwierzęcego. To prawdziwy przełom. Karisma zapewnia efekt liftingu widoczny zaraz po wykonaniu zabiegu, który nasila się przez kolejne trzy miesiące. O ilości koniecznych zabiegów, w zależności od stanu skóry decyduje lekarz.

Czy z tych zabiegów mogą korzystać mężczyźni? Ich skóra jest inna.

Tak oczywiście. W naszej klinice mamy coraz więcej pacjentów – mężczyzn. Dla nich biostymulacja jest znakomitą propozycją obok umiejętnego zastosowania wypełniaczy. Do zabiegów estetycznych u mężczyzn należy podchodzić ostrożnie, unikać efektu przesady i przerysowania. O ile kobietom wybacza się lekko za duże usta czy policzki o tyle podobne efekty u mężczyzn są ośmieszające. Ale z pewnością mężczyźni coraz chętniej dbają o skórę zarówno jeśli chodzi o jej oczyszczanie jak i napięcie i młody wygląd. Dzięki doborowi odpowiednich zabiegowych protokołów leczniczych można się cieszyć młodym wyglądem skóry. Zresztą grupa odbiorców stale się poszerza, zarówno jeśli chodzi o mężczyzn jak i o bardzo młode i mocno starsze kobiety. Moja najstarsza pacjentka ma 86 lat.