Transmisja panelu dyskusyjnego o zrównoważonym rozwoju polskiego systemu ochrony zdrowia

Zielony szpital – utopia czy recepta na kryzys klimatyczny i finansowy

Urszula Szybowicz

Opublikowano 28 listopada 2022, 09:12

Urszula Szybowicz

Opublikowano 28 listopada 2022, 09:12

Zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w XXI wieku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zanieczyszczenie powietrza każdego roku przyczyniają się do 4,2 miliona przedwczesnych zgonów na całym świecie. Zmiana klimatu wpływa na warunki, w których ludzie się rodzą, dorastają, pracują, żyją i starzeją się, a także na warunki życia codziennego. Koszty opieki zdrowotnej związane ze zmianą klimatu i zanieczyszczeniem szacuje się na 820 miliardów USD rocznie.

Światowe systemy opieki zdrowotnej odpowiadają za 4% globalnej emisji dwutlenku węgla, więcej niż lotnictwo czy żegluga. Gdyby sektor zdrowia był krajem, byłby piątym co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych na świecie. Jest paradoksalne, że ​​sektor ochrony zdrowia, który kieruje działaniami lekarzy zgodnie z zasadą Hipokratesa „po pierwsze nie szkodzić” zostawia tak mocny ślad węglowy. Przyczyn jest oczywiście wiele, przede wszystkim sama specyfika sektora opieki zdrowotnej, całodobowych charakter, wymogi w zakresie klimatyzacji, warunków przechowywania leków oraz specjalistycznego sprzętu medycznego – a także dlatego, że wiele szpitali ma przestarzałą infrastrukturę, źle zaprojektowana pod kątem efektywności energetycznej.

Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Już 1 grudnia podczas Jesiennej Konferencji Polskiej Federacji Szpitali odbędzie się Panel dyskusyjny Zielony szpital – utopia czy recepta na kryzys klimatyczny i finansowy. Panel jest organizowany w związku z opublikowanym raportem Zielone Szpitale, który powstał z inicjatywy UN Global Compact Network Poland wraz z partnerami strategicznymi.

Podczas wydarzenia poruszymy m.in. takie zagadnienia:

  • Po co nam zielona transformacja, co ma wspólnego ochrona środowiska z ochroną zdrowia
  • Jakie wymierne korzyści może przynieść zmiana sposobu myślenia w kierunku zrównoważonych systemów?
  • Rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej, zrównoważonego projektowania budynków, gospodarki odpadami, digitalizacji, więcej ekologicznych technologii, a co za tym idzie „zdrowsze” łańcuchy dostaw – realne rozwiązania do wdrożenia w polskich placówkach ochrony zdrowia czy niemożliwa do realizacji lista życzeń?
  • Skąd pozyskać finansowanie na rozwiązania eko: Perspektywa UE 2021-2027, budżet państwa, wsparcie organów założycielskich.

Transmisja panelu dot. zielonych szpitali dostępna jest dla wszystkich zarejestrowanych uczestników, link do rejestracji : TUTAJ

Moderatorem panelu będzie Pan Piotr Wójcik, Medexpress.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

choroby przewlekłe / zielony szpital / zrównoważony rozwój / zdrowie środowiskowe
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31