Australia: czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19 już dla trzydziestolatków

Medexpress

Opublikowano 07 lipca 2022, 11:16

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 07 lipca 2022, 11:16

Australijska grupa doradcza ds. szczepień- ATAGI (Australian Technical Advisory Group on Immunisation) zaleca powrót do noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego w miejscach publicznych w związku z rosnąca liczba infekcji wywołanej mutacjami Omikron BA.4 i BA.5. W tym samym czasie, rząd apeluje do milionów Australijczyków, którzy jeszcze w ogóle nie poddali się szczepieniom przeciw COVID-19, by dłużej nie zwlekali z tą decyzją.

„Jesteśmy na wczesnym etapie trzeciej fali koronawirusa, a nasz rząd jest zaangażowany w zapewnienie jak największej liczbie osób ochrony w postaci szczepionki” – powiedział minister zdrowia Mark Butler. Dodał, że dwie dawki szczepionki są niewystarczające.

Wkrótce coraz więcej Australijczyków będzie kwalifikować się do otrzymania czwartej dawki szczepionki. Wcześniej była ona dostępna tylko dla tych powyżej 65. roku życia, Aborygenów i mieszkańców Wyspy w Cieśninie Torresa w wieku powyżej 50 lat lub osób z poważnymi chorobami układu odpornościowego.


Od 11 lipca zasady te zostaną zmienione. Eksperci ATAGI szczególnie zalecają czwartą dawkę osobom w wieku powyżej 50 lat i rozszerzają uprawnienia na trzydziestolatków mimo, że korzyści w tej grupie wiekowej są mniej pewne.


„Zalecany odstęp między ostatnią przebytą infekcją Sars-CoV-2 lub pierwszą dawką przypominającą a zimową dawką przypominającą wynosi trzy miesiące” – poinformowało ATAGI. Jak w Australii wyglądają szacunki dotyczące szczepień? Minister Butler powiedział, że 5 milionów kwalifikujących się Australijczyków nie otrzymało jeszcze trzeciej dawki, podczas gdy 40 procent osób w wieku powyżej 65 lat nie otrzymało czwartej, do której mają prawo.


Przyjęcia do szpitali z powodu COVID-19 są obecnie na najwyższym poziomie od lutego, a Australia odnotowała ponad 39 000 przypadków zakażeń i 59 zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin. Dane pokazują, że liczba hospitalizacji wzrosła o kilkaset zaledwie w ciągu dwóch tygodni. Wiceprezes Royal Australian College of General Practitioners, doktor Bruce Willett twierdzi, że lekarze już zmagają się z trudnościami i wezwał rząd do zapewnienia większej pomocy sektorowi.


Źródło: The Guardian

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Australia / czwarta dawka szczepionki / COVID-19
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28