Badanie piersi i... chleb. W pewnym kraju mają wiele wspólnego

Fot. Getty Images/iStockphoto
W ramach kampanii „Nie ma w tym wstydu” rozpoczętej przez prywatną organizację charytatywną Fares Al-Arab (فارس العرب) we współpracy z ministerstwem zdrowia, promowane jest wczesne wykrywanie raka piersi. Co ciekawe hasła kampanii są umieszczane przez piekarzy na… opakowaniach chleba.
Medexpress 2021-10-12 13:07

Służba zdrowia oraz organizacje charytatywne w Gazie wzmagają wysiłki, aby przekonać kobiety do badania na raka piersi. Mając nadzieję na przezwyciężenie społecznego tabu w konserwatywnej enklawie palestyńskiej.

W tym celu na ulice wyjechała mobilna furgonetka testowa. W ciągu ostatniego tygodnia badane są w niej około 150 kobiety dziennie. Akcja jest związana z corocznym międzynarodowym miesiącem świadomości raka piersi, czyli październikiem.

- W społeczności istnieje kategoria, która traktuje ten problem jako haniebny, a usuwanie piersi i słowo „piersi” traktuje tak, jakby było nieprzyzwoite lub haniebne. Nie ma w tym wstydu jest przesłaniem nadziei i bezpieczeństwa dla każdej kobiety, mówiącym im, aby poszły naprzód i się zbadały - powiedziała Georgette Harb, liderka kampanii.

Jak pokazują statystyki, rak piersi odpowiada za 32% przypadków wszystkich nowotworów wśród kobiet w Gazie.

Pacjenci z rakiem borykają się z wieloma problemami, począwszy od biedy, braku leków w szpitalach na tym terytorium i trudności w udaniu się na leczenie do Izraela i innych krajów z powodu ograniczeń zezwoleń.

Gaza to wąski pas wybrzeża, który graniczy z Egiptem i Izraelem. Jest domem dla około dwóch milionów Palestyńczyków. Bieda oraz bezrobocie są tam na porządku dziennym.

Źródło: Reuters

PDF

Zobacz także