Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Dr n. farm. Leszek Borkowski

Odchudzanie z farmakologią

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 6 lipca 2022 13:56

Odchudzanie z farmakologią - Obrazek nagłówka
Fot. arch. pryw.

Sam staram się jak mogę ale bez rezultatów. Już wiem, ze proces utraty masy ciała jest żmudny i trudny. Coraz bardziej łakomym okiem patrzę na farmakologię i to w niej pokładam coraz większą nadzieję zazdroszcząc moim koleżankom i kolegom.

Doświadczyłem na sobie, że zwykła zasada mniej żreć nie przyniosła korzystnych efektów a jedynie doprowadziła poprzez efekt jojo do dalszego postępu otyłości.

Otyłość sama nie zniknie, ma tendencje do wracania, nie leczona postępuje i wiąże się z wieloma niebezpiecznymi powikłaniami.

Farmakologia

Dzisiaj mamy pod ręką:

1/ LIRAGLUTYD / Saxenda / - podskórnie /s.c. /

2/ NALTREKSON + BUPROPIN / Mysimba/ - doustnie / p. o. /

3/ ORLISTAT / Xenical/ - doustnie /p. o. /

4/ SEMEGLUTYD / Ozempic i jego doustna siostra bliżniaczka jednojajowa Rybelsus /. Ozempik - podskórnie / s.c./, Rybelsus - doustnie /p.o./

Produkty lecznicze nie dopuszczone w Unii Europejskiej odrzucam.

1/ LIRAGLUTYD - jest acylowanym analogiem ludzkiego glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1), w którym sekwencja aminokwasów jest w 97% zgodna z sekwencją aminokwasów w cząsteczce endogennego ludzkiego GLP-1. Liraglutyd wiąże się z receptorem GLP-1 (GLP-1R) i aktywuje go. GLP-1 kontroluje łaknienie i spożycie pokarmu w warunkach fizjologicznych, ale jego dokładny mechanizm działania nie został dokładnie poznany.

2/ NALTREKSON + BUPROPION - mechanizmy neurochemiczne leżące u podłoża działania hamującego łaknienie wywieranego przez skojarzenie naltrekson + bupropion nie są dokładnie poznane. W skład omawianego produktu leczniczego wchodzą dwie substancje czynne: naltrekson będący antagonistą receptora opioidowego µ oraz bupropion będący słabym inhibitorem neuronalnego wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny. Obie te substancje czynne oddziałują na dwa główne obszary mózgu, konkretnie na jądro łukowate podwzgórza i mezolimbiczny dopaminergiczny układ nagrody.

3/ ORLISTAT - jest silnym, specyficznym i długo działającym inhibitorem lipaz wytwarzanych w przewodzie pokarmowym. Działa on w świetle żołądka i jelita cienkiego po utworzeniu wiązania z aktywnym miejscem serynowym lipazy żołądkowej i trzustkowej. Pozbawiony aktywności enzym nie hydrolizuje tłuszczu, przyjętego w pożywieniu w postaci triglicerydów, do wchłaniających się wolnych kwasów tłuszczowych oraz monoglicerydów.

4/ SEMAGLUTYD - pełni rolę agonisty receptora GLP-1; selektywnie wiąże się z receptorem GLP-1 aktywując go, podobnie jak natywny GLP-1. GLP-1 to fizjologiczny hormon o wielorakim działaniu w zakresie regulowania apetytu i stężenia glukozy oraz czynności układu sercowo-naczyniowego. Jego wpływ na stężenie glukozy i apetyt jest związany z receptorami GLP-1 znajdującymi się w trzustce i mózgu. Semaglutyd zmniejsza stężenie glukozy we krwi w sposób zależny od stężenia glukozy poprzez pobudzenie wydzielania insuliny i zmniejszenie wydzielania glukagonu, gdy stężenie glukozy we krwi jest duże. Mechanizm zmniejszenia stężenia glukozy we krwi obejmuje również niewielkie opóźnienie we wczesnym po posiłkowym opróżnianiu żołądka. Semaglutyd zmniejsza masę ciała i masę tłuszczową w wyniku zmniejszenia podaży kalorii, w tym hamowania apetytu, zmniejsza ochotę na pokarmy wysokotłuszczowe.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowa strategia na post-COVID. Jak może pomóc naltrekson?

6 maja 2024
Michal-Modro-3
7 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Szczepienia: chciałoby się wielkich rzeczy…

5 lutego 2024
Leszek Borkowski
13 listopada 2023
IMG

Jazda bez trzymanki

29 września 2023
Kopia-Kopia-2023-postanowienia-noworoczne-13341601-px
13 lutego 2023