Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Krzysztof Bukiel

Odpowiedzialność i polityka

MedExpress Team

Dr Krzysztof Bukiel

Opublikowano 5 lipca 2019 08:09

Odpowiedzialność i polityka - Obrazek nagłówka

Bardzo ciekawy zbieg okoliczności miał miejsce w ostatnim czasie:

W mediach społecznościowych, na konferencjach prasowych i w licznych wywiadach przedstawiciele ministerstwa zdrowia i NFZ z dumą ogłaszali o rozszerzeniu zakresu świadczeń bezpłatnych, refundowanych przez NFZ. Od 1 lipca br. NFZ będzie pokrywał koszty pobytu rodziców i opiekunów przy chorych dzieciach, a nieco później, ale jeszcze w tym roku mają być wprowadzone bezpłatne leki dla kobiet w ciąży.

W tym samym, mniej więcej, czasie dyrektorzy licznych szpitali, zwłaszcza powiatowych, skarżyli się, że nie mają pieniędzy na normalne funkcjonowanie swoich placówek, niezależne raporty wskazywały na wydłużanie się (z nielicznymi wyjątkami) kolejek do gwarantowanych świadczeń bezpłatnych, a Rada jednego z oddziałów NFZ w ostrych słowach skrytykowała projekt planu finansowego Funduszu na rok 2020, wskazując, że planowane środki nie starczą na najbardziej podstawowe zobowiązania Funduszu.

Jak to jest, że w sytuacji, gdy publicznemu płatnikowi brakuje środków, aby sfinansować obecnie obowiązujący zakres świadczeń bezpłatnych, rząd ten zakres jeszcze bardziej rozszerza? Wydawałoby się, że racjonalnym krokiem będzie raczej jego ograniczenie. A gdzie jest ta odpowiedzialność (za państwo, za środki publiczne, za podjęte zobowiązania wobec obywateli), o której tak wiele razy wspominają przy różnych okazjach przedstawiciele rządu?

Zobacz także

Michal-Modro-3
Michał Modro

Reklama wyrobów medycznych część 7

17 kwietnia 2023
Michal-Modro-3
16 sierpnia 2022
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
Katarzyna Czyżewska

DNUR 2.0: co nowego w refundacji? (część trzecia)

22 września 2022
Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Szczepienia przeciw grypie

26 września 2022
sygnalizacja-smart--safe-10
Michał Modro

Akademia sygnalisty w ochronie zdrowia (3).

4 października 2022
Michal-Modro-3
21 października 2022
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Kobieta z dzieckiem

24 lutego 2023