Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Walenty Zajdel

Opowieści dziwnej treści

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 4 stycznia 2023 08:34

Opowieści dziwnej treści  - Obrazek nagłówka
Dnia 3 stycznia 2023 roku w programie "Kwadrans Polityczny" w TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział między innymi, że "na następnym posiedzeniu Sejmu, w przyszłym tygodniu, chcemy zgłosić poprawkę, aby także aptekarz miał możliwość wystawienia nam tej recepty. Czyli wchodzimy do apteki, mamy chęć zaszczepienia, otrzymujemy to szczepienie w momencie, kiedy jesteśmy w aptece."

Każdy może się pomylić lub mieć słabszy dzień. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska kilkakrotnie wygadywał bzdury na temat szczepień w aptekach. To oznacza, że nie był to słabszy dzień tylko brak znajomości faktów w tym zakresie.

Stan faktyczny jest następujący: w Polsce jest około 5 tysięcy punktów szczepień przeciw grypie, w tym około 1,4 tysiąca w aptekach, czyli średnio w co dziesiątej aptece w kraju są wykonywane szczepienia. Po usłyszeniu powyższej informacji przekazanej przez wiceministra Kraskę wchodzimy do najbliższej apteki i mówimy: mam chęć zaszczepienia. Otrzymujemy odpowiedź: niestety w tej aptece nie szczepimy. Idziemy do następnej apteki: mam chęć zaszczepienia. Przykro nam, my nie szczepimy. Nie zrażamy się idziemy do kolejnej apteki ... i tak jeszcze osiem razy, aż w końcu dotrzemy do apteki, w której możemy się zaszczepić. Taka wędrówka jest dobra tylko dla twardzieli.

Co można zrobić, żeby uniknąć takiej długiej i męczącej wędrówki. Wystarczy sprawdzić, w których aptekach są wykonywane szczepienia. Wobec tego sprawdzamy na stronach internetowych:

Ministerstwo Zdrowia - nie ma takiej informacji

Główny Inspektorat Farmaceutyczny - nie ma takiej informacji

Naczelna Izba Aptekarska - nie ma takiej informacji

Okręgowa Izba Aptekarska - nie ma takiej informacji

Narodowy Fundusz Zdrowia - bingo! Jest jedna lista punktów szczepień w przychodniach i w aptekach.

Skąd przysłowiowy Kowalski ma wiedzieć, że tylko na stronie NFZ może znaleźć informację, której potrzebuje?

Należy podkreślić, że dużym błędem było niewprowadzenie w Ustawie o zawodzie farmaceuty zapisu, że "nie stanowi reklamy apteki informacja o sprawowaniu opieki farmaceutycznej." Dlatego apteki nie mogą informować o wykonywaniu szczepień, ponieważ zostanie to potraktowane jako zabroniona reklama, za co grozi duża kara finansowa.

mgr farm. Walenty Zajdel

Zobacz także

Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Szczepienia przeciw grypie – zmiana zasad

10 sierpnia 2022
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
Katarzyna Czyżewska

DNUR 2.0: co nowego w refundacji? (część druga)

15 września 2022
Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Opowieści dziwnej treści

4 stycznia 2023
Michal-Modro-3
17 stycznia 2023
Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Kursy kwalifikacyjne

1 lutego 2023