Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Michał Modro

Polska Moc Kobiety!

MedExpress Team

Michał Modro

Opublikowano 18 października 2022 09:25

Polska Moc Kobiety! - Obrazek nagłówka
W dniu 17 października odbyło się, bardzo, przynajmniej w mojej ocenie, ważne wydarzenie, tj. Polska Moc Kobiety.

Oczywiście można to wydarzenie spuentować "teraz jest wiele ważnych wydarzeń, ot kolejne z wielu".

Jednak chyba nie.

Byłem (po raz kolejny zresztą), reprezentując Business Centre Club, a także Instytut Prawa Zatrudnienia oraz Work Life Balance, widziałem, a przede wszystkim poczułem nieprawdopodobną energię i zaangażowanie. To już kolejne wydarzenie z cyklu Polska Moc Kobiety i lubię w nich uczestniczyć. Dlaczego? Bo właśnie czuć tam niesamowitą energię. Poza tym nie narzekamy. Staramy się patrzeć na pozytywy. A tych nie brakowało. I formułujemy konstruktywne wnioski na przyszłość.

Zacznijmy od Pani poseł Barbary Dziuk, która udowadnia, że zdrowie nie ma barw politycznych. Dla Pani poseł nie ma tematów trudnych, nie ma tematów tabu. Mam też głębokie przekonanie, odkąd poznałem Panią poseł znacznie bliżej, że w jej słowniku nie ma słowa „NIE”. Za to ją bardzo cenię i szanuję.

Po drugie wydarzenie pokazało, że ochrona zdrowia powinna być rozumiana znacznie szerzej, dlatego też tak cenna i wartościowa była możliwość wymiany poglądów z Panią Minister Marleną Maląg, Prezes Gertrudą Uścińską, oraz Premier Jadwigą Emilewicz. To pokazuje jak ważne jest łączenie polityki zdrowotnej i polityki w zakresie prawa pracy i społecznej, jak ważny jest Work Life Balance, o czym bardzo dużo mówiliśmy w czasie tego wydarzenia.


Pani minister Maląg przypomniała o tym, że istotne z tego punktu widzenia jest prowadzenie dalszych prac w zakresie przyjęcia rozwiązań prawnych dotyczących pracy zdalnej oraz implementacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylająca dyrektywę Rady 2010/18/UE (tzw. Dyrektywa Work Life Balance).


W panelu Zdrowie Psychiczne i Emocjonalne wystąpił Minister Zdrowia Adama Niedzielski, który zwrócił uwagę na potrzebę holistycznego podejścia do ochrony zdrowia. Miło było tego słuchać. I wiem, nie jest idealnie, obecnie wielu z Nas (w tym ja sam) ma wątpliwości jak będzie wyglądała ochrona zdrowia po przejęciu finansowania świadczeń zdrowotnych z budżetu państwa przez NFZ. Chcę wierzyć, że to nie będzie miało wpływu na jakość.

A co się akurat tyczy jakości to była również okazja do przedyskutowania projketu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.


W tym panelu pojawiło się wiele cennych głosów. Dla mnie w szczególności był ważny ten wypowiedziany przez Urszulę Szybowicz, Dyrektor Polskiej Federacji Szpitali oraz Prezes Fundacji Nie Widać Po Mnie, która od ponad pół roku prowadzi projekt dotyczący wpływania na dobrostan psychiczny pracowników ochrony zdrowia. To projekt, który bez wątpienia wpływa na odporność systemu ochrony zdrowia.

Miałem też przyjemność wystąpić w panelu „Profilaktyka jest najważniejsza” – tytuł mówi sam za siebie, nic dodać nic ująć.


Cenię w tym zakresie stanowisko ministra Piotra Brombera (mamy możliwość dyskutować na ten temat z Panem ministrem już chyba 3 lub 4 raz), który wyraźnie stawa na profilaktykę medyczną.


Wagę profilaktyki oraz jej skuteczność w leczeniu nowotworów piersi, z perspektywy czasu bardzo pozytywnie ocenił Krzysztof Sadowski, Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.


Bardzo ważne zdanie wybrzmiało z ust Bożeny Szymańskiej Dorady ds. Farmaceutycznych DOZ S.A. (notabene firmy, którą zdecydowanie należy pochwalić za prowadzenie akcji profilaktycznych), która słusznie wskazała, że ważną rolę w ramach profilaktyki powinna pełnić opieka farmaceutyczna. To prawda, że farmaceuta jest tym zawodem, który jest najbliżej i najczęściej przy pacjencie. Dlatego konieczne jest tworzenie dla tej opieki sprzyjających ram prawnych.


Ja natomiast jestem zdania, że każdy pracodawca powinien się czasami uderzyć we własne piersi i rozważyć, co on sam robi dla profilaktyki. Np., czy walczy ze zjawiskiem PREZENTEIZMU (prezenteizm (z ang. prestent – obecność), to zjawisko opisujące obecność chorego pracownika, który mimo choroby i tak decyduje się na podjęcie swoich obowiązków, co skutkuje pogorszeniem jego efektywności i wydajności w miejscu pracy). Prowadzone w tym zakresie badania pokazują, że na 100 pracowników, którzy powinni iść na zwolnienie lekarskie, aż 65 % przychodzi do pracy.


Bardzo ważny głos w tym zakresie zabrała Katarzyna Wierzbowska (z którą bardzo dużo ostatnio rozmawiamy na temat problematyki kobiet w pracy) o podejściu pracodawców do problemów kobiecych takich jak bolesne miesiączki, czy menopauza, które mam wrażenie dalej są tematami tabu.


Na koniec o tym, że ojciec Arkadiusz Nowak sformułował postulat de lege ferenda, zgodnie z którym niezwykle istotne dla profilaktyki zdrowotnej było by powołanie pełnomocnika rządu. Jak wszyscy zgromadzenu ja pod tym postulatem podpisuję się obiema rękami.


Last not least Iwona Schymalla. Świetne prowadzenie, wyczucie tematów i zawsze celne pytania zadane w sposób zrozumiały dla tych, którzy nie są profesjonalistami w ochronie zdrowia.

Trafnie podsumowała Naszą dyskusję "zdrowie nie ma barw politycznych". W punkt. Warto o tym pamiętać.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Szczepienia: chciałoby się wielkich rzeczy…

5 lutego 2024
Renata Furman
19 grudnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Felczer 2.0

8 września 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Jak pomóc demografii w Polsce

7 września 2023
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
31 sierpnia 2023
Leszek Borkowski
28 sierpnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN może pomóc w regeneracji po udarze mózgu

16 maja 2023