Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pomagamy Pacjentom Wykluczonym przez system

MedExpress Team

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 24 września 2013 10:08

Pomagamy Pacjentom Wykluczonym przez system - Obrazek nagłówka
FOT. WOJCIECH OLKUSNIK / AGENCJA GAZETA
Pacjent wykluczony to pacjent, który ma utrudniony dostęp do diagnozy. Zbyt długo oczekuje na leczenie. Kolejki wynikają z faktu, że w Polsce leczenie nowotworów nie jest traktowane jako procedura ratująca życie. Rak nie poczeka. Pacjent wykluczony to chory który nie otrzymuje na czas przynależnych uprawnień do leczenia oraz informacji na temat dalszego postępowania. Staje się wykluczony przez system.

logo_pacjent-wykluczony_OK_medium

W poniedziałek 23 września 2013 roku zainaugurowaliśmy ogólnopolską kampanię społeczną Pacjent wykluczony na rzecz pomocy pacjentom onkologicznym, którzy nie znajdują oparcia w systemie opieki zdrowotnej, czyli stają się wykluczeni przez system. Projekt organizowany jest przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych. Patronat honorowy nad kampanią objęła Naczelna Rada Adwokacka oraz Rzecznik Praw Pacjenta.

Pacjent wykluczony to pacjent, który ma utrudniony dostęp do diagnozy. Zbyt długo oczekuje na leczenie. Kolejki wynikają z faktu, że w Polsce leczenie nowotworów nie jest traktowane jako procedura ratująca życie. Rak nie poczeka. Pacjent wykluczony to chory który nie otrzymuje na czas przynależnych uprawnień do leczenia oraz informacji na temat dalszego postępowania. Tłumaczenie o wyczerpaniu kontraktu na terapię nie jest dla pacjenta istotnym argumentem. Pacjent oczekuje szybkiej decyzji w sprawie podjęcia leczenia.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa i administracji państwowej na problemy pacjentów onkologicznych, dostarczenie pacjentom rzetelnej informacji dotyczącej możliwości uzyskania szybkiego dostępu do leczenia oraz realna pomoc prawna. Pacjent onkologiczny ma pełne prawo do bezpłatnego leczenia w ramach publicznej służby zdrowia.

Opóźnienia wynikają z długotrwałego oczekiwania na wizyty u specjalistów. Odległe terminy wdrożenia terapii wpływają na wyniki leczenia i mogą znacznie obniżyć jej skuteczność. Ze względu na limity dochodzi do sytuacji, że chorzy leczeni są tylko paliatywnie zamiast onkologicznie. W Polsce szacunkowo żyje 500 tys. ludzi z nowotworami. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aż jedna czwarta z tych osób czeka w kolejkach. Powoduje to zaostrzenie choroby.Wszystkiemu winne są limity a przecież nowotwór nie poczeka. Kolejki do leczenia chirurgicznego, diagnostyki po leczeniu i dalej kolejki do kolejnej fazy leczenia.Oczekiwanie dotyczy diagnostyki, leczenia chemioterapią, radioterapią, chemioterapią niestandardową i programów lekowych. Podczas kampanii Rak. To się leczy organizatorzy zachęcają wszystkich do badań profilaktycznych, tylko że oczekiwanie po wykryciu nowotworu powoduje, że część osób niepotrzebnie przegrywa walkę z chorobą. Nieetyczne jest to, że po wykryciu nowotworu, pacjenta ustawia się w kolejce do leczenia.

Pacjent Wykluczony pozbawiony jest także rzetelnej informacji. Zagubiony w labiryncie przepisów, często nie posiadając wystarczających środków finansowych, nie może podjąć leczenia na czas. Pacjent czuje się bezradny, nie ma wsparcia ze strony państwa, nie potrafi zmienić swojej sytuacji. Dlatego do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy kancelarie adwokackie działające w całej Polsce. Wsparcie prawne jest realizowane pro publico bono.

Kampania oparta jest na synergii, połączeniu sił Liderów organizacji pacjenckich z całej Polski. W szesnastu województwach, w zależności od miejsca zamieszkania, osoba chora będzie miała możliwość kontaktu z Liderem lokalnej organizacji, który będzie koordynował kontakt pacjenta z kancelarią adwokacką.

W ramach kampanii Pacjent wykluczony powołano Kapitułę Ekspertów w składzie:

  • prof. dr hab. n. med. Sławomira Kyrcz – Krzemień - Kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
  • prof. nadzw. dr hab. n. med. Grzegorz Mazur - Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego we Wrocławiu,
  • prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski - Kierownik Kliniki Onkologii CMPK w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock,
  • prof. dr hab. n. med. Aleksander Skotnicki - Kierownik Katedry Hematologii Collegium Medium, ordynator Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie,
  • Wiesława Adamiec-Prezes Fundacji Carita - Żyć ze Szpiczakiem, adw. Paulina Kieszkowska-Knapik - Fundacja Lege Pharmaciae, Kancelaria Baker McKenzie,
  • adw. Roman Słomkowski,
  • Szymon Chrostowski - Wiceprezes PKPO, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie
  • Jacek Gugulski - Przewodniczący Kapituły, Wiceprezes PKPO.

Kapituła czuwa nad merytoryczną realizacją projektu oraz przeznaczeniem środków zebranych podczas charytatywnego koncertu Katy Melua w czerwcu br. w ramach ogólnopolskiej kampanii Rak. To się leczy. Eksperci opiniują kierunki dalszego rozwoju kampanii.

Na stronie kampanii www.pacjentwykluczony.pl można znaleźć informacje niezbędnew sprawnym poruszaniu się po mapie potrzeb pacjenta onkologicznego.

Zobacz także

Michal-Modro-3
16 sierpnia 2022
Walenty-Zajdel_zdjecie
Mgr farm. Walenty Zajdel

Braki leków

22 sierpnia 2022
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

A w Polsce się nie da?

9 listopada 2022
Walenty-Zajdel_zdjecie
Walenty Zajdel

Znowu za późno

3 stycznia 2023