Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner
Walenty Zajdel

Testowanie w aptekach czyli seria błędów

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 7 lutego 2022 08:15

Testowanie w aptekach czyli seria błędów - Obrazek nagłówka
Od początku pandemii testowanie jest jedną z najsłabszych stron polskiej walki z pandemią. Dopiero 98 miejsce w świecie pod względem intensywności testowania mówi samo za siebie. Bezpośrednio przed Polską jest Botswana.


Laboratoria prywatne wielokrotnie zwracały się do ministra zdrowia z prośbami o umożliwienie wykonywania testów antygenowych - minister zdrowia nie wyraził na to zgody. Dlaczego farmaceuci mieliby naprawiać błędy i zaniechania popełnione przez rząd.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że według stanu na 2 lutego zaledwie w około stu aptekach są wykonywane testy. Ponadto ilość wykonywanych testów jest znikoma, ponieważ są one robione w bardzo ograniczonych widełkach czasowych lub po godzinach pracy apteki.

Pierwszy błąd: na konferencji prasowej 21 stycznia premier ogłosił: "od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece". Było to ewidentne wprowadzenie opinii publicznej w błąd, ponieważ chodzi o możliwość wykonania testu (pobrania wymazu) tylko w nielicznych aptekach.

Drugi błąd: ekspresowe wprowadzenie nowej usługi w aptekach, zaledwie w ciągu 6 dni, bez odpowiedniego przygotowania, było dużym zaskoczeniem dla farmaceutów.

Trzeci błąd: po obejrzeniu krótkiego filmiku farmaceuci otrzymują zaświadczenie o uczestniczeniu w szkoleniu "Prawidłowe pobieranie wymazów z nosa i gardła na potrzeby wykonywania testów wykrywających wirusa SARS-CoV-2 - obowiązkowe szkolenie dla farmaceutów." Filmik jest niewłaściwy, ponieważ wymaz należy pobierać z nosogardzieli. Przy niewłaściwym pobraniu wymazu testowanie jest niewiarygodne, ponieważ w większości przypadków wyniki mogą być fałszywie negatywne. Można być zainfekowanym, choć test tego nie wykaże i zarażać innych. Nazywanie błędnego filmiku szkoleniem jest skrajną nieodpowiedzialnością i dlatego osoby, które do tego doprowadziły powinny ponieść surowe konsekwencje.

Czwarty błąd: niektórzy farmaceuci zamieścili na Twitterze zdjęcia jak pobierają wymazy. Niestety skompromitowali się, ponieważ używali niewłaściwych środków ochrony indywidualnej, czyli nie wiedzą na czym polega zasada bezwzględnego przestrzegania reżimu sanitarnego w trakcie pobierania zakaźnego materiału biologicznego.

Kardynalny błąd: dnia 3 lutego minister zdrowia wydał komunikat, w którym stwierdził między innymi "Obecnie każda apteka ogólnodostępna posiada pomieszczenie będące pomieszczeniem administracyjno-szkoleniowym, a tym samym – z punktu widzenia wymagań lokalowych względem testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 – każda zainteresowana apteka mogłaby je wykonywać w tym pomieszczeniu."
Ekspozycja zawodowa jest to narażenie pracownika na oddziaływanie czynników niebezpiecznych i szkodliwych w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Minister zdrowia powinien raczej podejmować działania, które zmniejszają a nie zwiększają narażenie farmaceutów na poważne zagrożenia epidemiczne.
Wprowadzenie testowania do aptek jest kardynalnym błędem, ponieważ farmaceuci, co do zasady, powinni zajmować się lekami a nie wymazami.

mgr farm. Walenty Zajdel

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Leszek Borkowski
13 listopada 2023
Katarzyna-Czyzewska-nowe2
31 sierpnia 2023
Leszek Borkowski
28 sierpnia 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
11 lipca 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

System szpitalny padł

17 kwietnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Terapia LDN nadzieją na upragnioną ciążę?

5 lutego 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Jan Paweł II

13 marca 2023