Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Dr n. med. Marek Derkacz

Witamina D3 nadzieją w cukrzycy typu 1 u dzieci?

MedExpress Team

Dr n. med. Marek Derkacz

Opublikowano 20 października 2019 07:40

 Witamina D3 nadzieją w cukrzycy typu 1 u dzieci? - Obrazek nagłówka
Fot. arch. red.
Wydaje się, że odpowiednie stężenie witaminy D3 we krwi u osób ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 1 warunkuje współistnienie resztkowych komórek Beta w trzustce odpowiedzialnych za produkcję insuliny.
U podłoża cukrzycy typu 1 leży przewlekły proces autoimmunologiczny , którego konsekwencją jest powolne niszczenie produkujących insulinę komórek B wysp trzustkowych (wysepek Langerhansa). Konsekwencją tego jest utrata zdolności wydzielania insuliny przez trzustkę.
Jak się szacuje, cukrzyca typu 1 stanowi około 10% wszystkich zachorowań na cukrzycę na świecie. Najczęściej choroba ta dotyczy dzieci, młodzieży oraz młodych dorosłych do 30 roku życia. Niewłaściwie leczona cukrzyca typu 1 powoduje skrócenie oczekiwanej długości życia od kilku, nawet do kilkunastu lat.
Jak się okazuje u dzieci ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 1 zachowanie resztkowej funkcji komórek B odpowiedzialnych za produkcję insuliny może być niezwykle przydatne w utrzymaniu kontroli metabolicznej choroby.
Nowatorskie badanie, którego wyniki w formie artykułu pt.: "Role of vitamin D and vitamin D receptor polymorphisms on residual beta cell function in children with type 1 diabetes mellitus.”opublikowano w tegorocznym numerze renomowanego czasopisma naukowego Pharmacological Reports celem oceny wpływu witaminy D i polimorfizmów genu receptora na resztkową funkcję komórek B trzustki.
W badaniu wzięła udział ponad setka dzieci w wieku > 5 r.ż , ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 1. Autorzy badania podjęli się oceny polimorfizmu genów receptora witaminy D (VDR), witaminy D (VD), peptydu C - na czczo i po stymulacji (FCP i SCP) w okresie od 1,5 i od 4,5 miesiąca po postawieniu rozpoznania choroby. Naukowców pozytywnie zaskoczył fakt, iż u dzieci z wyższymi stężeniami (VD) również stężenia peptydu C (CP) były podwyższone.
Na podstawie uzyskanych wyników badania autorzy przedstawili bardzo ciekawe i zarazem obiecujące wnioski.
Jak wykazano w badaniu wystarczające stężenie witaminy D we krwi (przekraczające 30 ng/ml) pozwala na współistnienie resztkowych komórek Beta, które zostają oszczędzone w procesie autoagresji, a tym samym mają zdolność wydzielania insuliny.
Wyniki badania mogą potwierdzać korzystny wpływ prawidłowego stężenia witaminy D3 na hamowanie progresji choroby, jaką jest cukrzyca typu 1, a co za tym idzie na jej lepszą kontrolę metaboliczną. Aby w pełni ocenić mechanizmy oraz długofalowy wpływ suplementacji witaminą D w zależności od jej dawki na hamowanie procesów autoagresji w trzustce niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Wyniki mogą być bardzo obiecujące.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

ABM na pierwszy ogień

9 stycznia 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

2024 rok: Igrzyska będą. A chleb?

29 grudnia 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
30 października 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n.med. Marek Derkacz, MBA

Palenie ojca a zdrowie przyszłych pokoleń

28 września 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Dobry jak cholesterol

10 sierpnia 2023
Leszek Borkowski
Dr nauk farm. Leszek Borkowski

Po co seniorom flozyny w przewlekłej chorobie nerek

27 czerwca 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN therapy seems to be a promising treatment for infertility

7 lutego 2023