Co ze szczepieniami dzieci i młodzieży z Ukrainy? Waldemar Kraska zapowiada rozporządzenie w tej sprawie

Medexpress

Opublikowano 24 marca 2022, 15:58

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 24 marca 2022, 15:58

W czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiadał na pytanie o opiekę medyczną dla uchodźców, udzielając m.in. informacji na temat szczepień. - Sytuacja w momencie wybuchu wojny to był szczyt piątej fali, więc zakażeń na Ukrainie było bardzo dużo. Od samego początku wprowadziliśmy możliwość, aby szczepienie obywateli ukraińskich mogło się odbywać. Z ubolewaniem muszę stwierdzić, że te szczepienia nie cieszą się zbyt dużą popularnością - zaznaczył wiceszef resortu zdrowia.

Według wiceszefa resortu zdrowia niewielki odzew na polską ofertę dotyczącą szczepień covidowych można wytłumaczyć… wojną. - To są osoby, które rzeczywiście przeżyły wielka traumę i przemieściły się do innego kraju, więc mają inne problemy. Dotychczas zaszczepiło się pierwszą dawką 3 400 obywateli, a przypominającą 2 100 obywateli. Wystawiliśmy łącznie 140 tysięcy skierowań dla uchodźców - zaznaczył. Skierowania otrzymują ci obywatele Ukrainy, którym już udało się otrzymać PESEL.

Waldemar Kraska zapowiedział również, że w najbliższym czasie pojawi się rozporządzenie, które włączy dzieci z Ukrainy do programu szczepień w Polsce. - Wiemy, że dwa lata temu było duże ognisko zachorowań na odrę na Ukrainie - wyjaśnił minister.

W tej chwili w Polsce przebywa ok. 700 tysięcy dzieci z Ukrainy, które uciekły przed wojną. - Za chwilę trafią do polskich przedszkoli, szkół i szpitali. Stawiamy zatem na lekarzy rodzinnych, aby włączyli się w tę akcję szczepień najmłodszych dzieci – podkreślił wiceminister. Lekarze POZ jednak twierdzą, że dopóki uchodźcy nie zyskają możliwości wpisywania się na listy aktywne, układanie programu szczepień dla dzieci graniczy z niemożliwością.

Kraska poinformował też posłów, że w tej chwili w polskich szpitalach przebywa 2018 obywateli Ukrainy, z czego ponad 1,1 tysiąca to dzieci. Najwięcej obywateli z Ukrainy w polskich szpitalach jest w regionach przygranicznych - w lubelskim i podkarpackim, a także w województwach, w których występuje duża liczba uchodźców (małopolskie, mazowieckie, dolnośląskie). 95 proc. to pacjenci szpitali ogólnych. 237 pacjentów z Ukrainy wymaga hospitalizacji ze względu na zakażenie COVID-19. 242 osoby mają inne choroby zakaźne.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

ukraina / uchodźcy / Waldemar Kraska
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28