Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Rozpoczęły się szkolenia medyków z Ukrainy w zakresie zaawansowanych zabiegów ratujących życie i medycyny pola walki

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 14 września 2023 09:26

Rozpoczęły się szkolenia medyków z Ukrainy w zakresie zaawansowanych zabiegów ratujących życie i medycyny pola walki - Obrazek nagłówka
Instruktorzy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Zakładu Ratownictwa Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego szkolą ukraińskie lekarki, felczerki i pielęgniarki. W kursie, odbywającym się w Polsce, weźmie udział 90 kobiet.

Tocząca się wojna w Ukrainie to ryzyko utraty życia i odniesienia poważnych obrażeń ciała. Konsekwencją tej sytuacji jest bardzo duże zapotrzebowanie na szybką i niejednokrotnie wysokospecjalistyczną pomoc medyczną już na etapie przedszpitalnym. Dlatego cały czas istnieje pilna potrzeba szkolenia kadry medycznej w Ukrainie.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, jakie przedstawia Ministerstwo Zdrowia Ukrainy, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wspólnie z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym przy wsparciu Fundacji „Żyjmy Zdrowo”, realizują szkolenia z zakresu udzielania zaawansowanej pomocy medycznej pacjentom w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowotnego, z uwzględnieniem specyfiki i realiów, w jakich cywilny medyk może się znaleźć.

W ramach inicjatywy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Fundacji „Żyjmy Zdrowo” podjęto działania, których skutkiem jest realizacja projektu ukierunkowanego na przeszkolenie w Polsce ukraińskich lekarek, felczerek i pielęgniarek, jednostek ratownictwa medycznego, pracujących na co dzień w strefach, gdzie bezpośrednio są prowadzone działania zbrojne oraz tych realizujących transport medyczny najciężej rannych pacjentów ze strefy działań wojennych do bezpieczniejszych ośrodków medycznych w zachodniej Ukrainie.

Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama odwiedziła medyków z Ukrainy podczas jednego ze szkoleń.

Liczę, że wiedza i umiejętności zdobyte podczas kursów w Polsce pomogą rozwinąć ukraiński system ochrony zdrowia. Jestem przekonana, że czas spędzony w naszym kraju będzie sprzyjał wymianie doświadczeń – mówiła. 

Agata Kornhauser-Duda odniosła się też do licznych kontaktów z ukraińskimi kobietami od momentu wybuchu wojny. Zwróciła uwagę na kwestię trudności w korzystaniu z pomocy psychologicznej. Zauważyła, że wiele osób podejmuje starania, aby taką opieką otoczyć swoje dzieci, samemu jednak nie korzystając ze wsparcia specjalistów – uznając to za oznakę słabości, w obawie przed stygmatyzacją. Pierwsza Dama zachęcała, by sięgać po pomoc specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego. 

Cieszę się, że podczas tego szkolenia mają Panie możliwość skorzystania z profesjonalnego wsparcia psychologicznego i uczestniczenia w warsztatach terapeutycznych – zaznaczyła. 

Agata Kornhauser–Duda rozmawiała z kobietami m.in. na temat wyzwań zawodowych związanych z pracą w szczególnych warunkach. Pytała także o sposoby radzenia sobie w tych kryzysowych okolicznościach i źródło sił, by nieść pomoc mimo silnego obciążenia fizycznego i psychicznego. Wyraziła nadzieję, że doświadczenia z ostatnich miesięcy pomogą usprawnić krytyczne obszary funkcjonowania państwa i pozwolą nie tylko przygotować programy powrotu do normalności po wojnie, ale również posłużą do wypracowania nowych, lepszych form współpracy i radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi w przyszłości. 

Szkolenia rozpoczęły się 11 września i będą realizowane w trzech turach.

Program 50-godzinnego kursu zakłada realizację zagadnień z zakresu medycyny ratunkowej oraz elementów związanych z postępowaniem na polu walki lub/i w sytuacji bezpośredniego zagrożenia terrorystycznego (TCCC - Tactical Combat Casualty Care).

Głównym założeniem szkolenia jest zapoznanie cywilnych lekarek i felczerek z Ukrainy z zasadami zachowania się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia np. ostrzału, bombardowania, „active shooter” oraz nabycie przez uczestniczki praktycznych umiejętności zaopatrywania poszkodowanych w wyniku ostrzału, wybuchu bomby czy wypadku komunikacyjnego. Specyfika szkolenia ukierunkowana jest przede wszystkim na zajęcia praktyczne, w części symulującej realne zdarzenia z wykorzystaniem pozoracji klinicznej i środowiskowej.

Dodatkowo – uwzględniając specyfikę i uwarunkowania pracy ukraińskiego personelu medycznego, nacechowane wysokim poziomem stresu, bezpośredniego zagrożenia utraty zdrowia lub życia oraz stycznością z bardzo dużą liczbą poszkodowanych
z drastycznymi obrażeniami – istnieje bardzo duże ryzyko występowania u tych osób reakcji o podłożu zespołu stresu pourazowego (PTSD - post-traumatic stress disorder). Uwzględniając te kwestie, dodatkowym elementem kursu są również warsztaty
z psychologiem/psychoterapeutą, który przeprowadza trening i wyposaża uczestników w narzędzia umożliwiające autoterapię w tego typu schorzeniach.

Główne cele kursu:

 1. Podniesienie poziomu umiejętności w zakresie dynamiki pracy zespołu medycznego, algorytmów postępowania w nagłym zatrzymaniu krążenia oraz wiedzy o systemie opieki poresuscytacyjnej.
 2. Przeszkolenie kierowników i członków zespołów resuscytacyjnych w zakresie właściwego postępowania w przypadku zatrzymania krążenia u osób dorosłych
  i u dzieci.
 3. Podniesienie poziomu w zakresie rozpoznania pacjentów z ryzykiem zatrzymania krążenia. Identyfikacja przyczyny i wdrożenie działań zapobiegających wystąpieniu zatrzymania krążenia.
 4. Nauka uczestników procedur i zasad postępowania zapewniających opiekę poszkodowanemu na polu walki lub ataku terrorystycznego.
 5. Podniesienie poziomu wiedzy uczestników szkolenia w zakresie postępowania
  w sytuacji wystąpienia dużej liczby poszkodowanych, z uwzględnieniem sytuacji zagrożenia terrorystycznego, w tym elementów zagrożenia z grupy CBRN oraz wykorzystania protokołu segregacji medycznej SALT.
 6. Wyposażenie w wiedzę i narzędzia do autoterapii w zakresie zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Należy podkreślić, że dotychczas zrealizowane przedsięwzięcia i szkolenia oraz generowane opinie samych uczestników, stanowią dla nich ogromną wartość, a przede wszystkim stwarzają możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy i nabytych umiejętności w codziennej pracy zawodowej.

Źródło: WUM/Prezydent.pl

Podobne artykuły

IMG_3110
4 lipca 2024
Gałązkowski
25 czerwca 2024
Monosnap WUM_ Inauguracja Roku Akademickiego 2023_ (9)
Transmisja live

WUM: Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024

5 października 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także