Czy zniesienie limitów poprawi jakość opieki specjalistycznej?

Fot. MedExpress TV
Już od 1 marca br. zostaną zniesione limity na porady pierwszorazowe w takich specjalnościach jak: ortopedia, kardiologia, endokrynologia, neurologia. O tym, jak to się przełoży na skrócenie kolejek i jak MZ zamierza finansować świadczenia - opowiedział Medexpressowi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Martyna Chmielewska 2020-02-12 14:50

- Nielimitowane finansowanie na porady pierwszorazowe w takich specjalnościach jak: ortopedia, kardiologia, endokrynologia, neurologia daje podmiotom, które mają już podpisany kontrakt z NFZ, możliwość rozwinięcia usług. Jeśli zarządzający placówką będzie wiedział, że wszystko zostanie sfinansowane, to jest większa szansa na zwiększenie zakresu udzielanych świadczeń.

- Zniesienie limitów na porady pierwszorazowe to dobry trend. Mam nadzieję, że już od marca uda się poprawić sytuację w kwestii opieki specjalistycznej.

- Dofinansowane zostaną przede wszystkim wizyty pierwszorazowe. Obecnie o ponad 50 procent jest wyższa wycena pierwszorazowych świadczeń w poradniach specjalistycznych. Wszystkie świadczenia w ramach AOS zostaną zwiększone.

PDF

Zobacz także