Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Duża nowelizacja ustawy refundacyjnej przyjęta przez rząd. Na rozszerzenie dostępności do bezpłatnych leków jeszcze zaczekamy

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 9 czerwca 2023 11:37

Duża nowelizacja ustawy refundacyjnej przyjęta przez rząd. Na rozszerzenie dostępności do bezpłatnych leków jeszcze zaczekamy - Obrazek nagłówka
„Rada Ministrów przyjęła dużą nowelizację ustawy refundacyjnej”, poinformował na Twitterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Z porządku obrad posiedzenia rządu zdjęto natomiast projekt dotyczący darmowe leki dla dzieci i seniorów w wieku powyżej 65 lat. – Będziemy tę ustawę realizować w ciągu kilku najbliższych tygodni – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ma być odpowiedzią na wnioski kierowane do ministra zdrowia od przedsiębiorców obecnych na rynku farmaceutycznym, pacjentów i innych grup społecznych, na których funkcjonowanie wpływają przepisy ustawy z 2011 r.

Regulacja to także odpowiedź na postulaty dotyczące wprowadzenia mechanizmów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa lekowego Polski. Nowelizacja ma też na celu uregulowanie na nowo zasad prowadzenia przez apteki ogólnodostępne dyżurów w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy oraz przepisów dotyczących elektronizacji importu produktów leczniczych.

Projekt zawiera także m.in. zmiany dotyczące wysokości marż aptek i hurtowni na leki refundowane oraz rozwiązania związane z uszczelnieniem „apteki dla aptekarza”.

„Dzisiaj jest dla nas bardzo ważny dzień. Na ten projekt czekaliśmy wiele lat. Czy uda się rozwiązać przynajmniej część naszych problemów? Mamy nadzieje, że tak”, napisał na Twitterze Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Pomimo pierwotnych planów, w porządku posiedzenia ostatecznie nie znalazła się sprawa rozszerzenia listy bezpłatnych leków o dzieci i osoby powyżej 65 lat.

– Będziemy tę ustawę realizować w ciągu kilku najbliższych tygodni. Teraz podlega ona jeszcze dodatkowym analizom. Tak naprawdę poszerzamy jeszcze jej zakres, dodajemy leki i poprawiamy ją tak, żeby była jak najbardziej korzystna dla Polaków. W najbliższym czasie przesądzimy jeszcze, od kiedy będzie ona obowiązywać: od września, października czy stycznia – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.