Minister zdrowia:

Epidemia COVID-19 przechodzi w stan równowagi

Medexpress

Opublikowano 05 maja 2020, 10:28

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 05 maja 2020, 10:28

We wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski był gościem programu „Rozmowa Piaseckiego”. Opowiedział o walce z epidemią koronawirusa.

- Epidemia COVID-19 przechodzi w stan równowagi. Teraz pytanie, w którą stronę nastąpi przegięcie. Czy znowu wzrost, czy spadek. To zależy od naszych działań i liczby testów - powiedział minister zdrowia. Wskazywał też na konieczność „testowania na potęgę” w szpitalach, które są największymi ogniskami koronawirusa.

Minister powiedział, że dużo osób nie stosuje się do zaleceń. - Noszą maseczki na brodzie zamiast na nosie i ustach. To powoduje ryzyko zaprzepaszczenia tego, co wypracowaliśmy przez ten długi czas kwarantanny - powiedział minister.

Dodał, że „rozluźnianie obostrzeń to balans między aspektami epidemicznymi i gospodarczymi”.

- Jeśli nie wrócimy do działalności, która ratuje gospodarkę, liczba zgonów na nowotwory, na choroby rzadkie, może być znacznie wyższa za jakiś czas. Musimy wyważyć ryzyko epidemiczne i ryzyko zapaści kraju - wyjaśnił.

Dyrektor Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrei Ammon, która przekazała, że w większości krajów Unii Europejskiej koronawirus jest w odwrocie, ale Polska jest jednym z czterech państw Wspólnoty, w których pandemia nie słabnie.

Liczba osób z aktywnym zakażeniem SARS-CoV-2 w Polsce. Źródło: worldometers.info

Do Polski bardzo późno przyszła epidemia. Poczekajmy dwa tygodnie, wtedy będziemy mogli ocenić, czy liczba chorych spada w Polsce tak, jak w innych krajach - wytłumaczył minister.

Źródło: TVN 24

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Łukasz Szumowski / koronawirus / COVID-19
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28