Światowy Dzień Fizjoterapii

Fizjoterapeuta czyli kto?

Medexpress

Opublikowano 07 wrzesnia 2017, 11:38

fizjoterapia Thinkstock/GettyImages
Medexpress

Opublikowano 07 wrzesnia 2017, 11:38

- Czym się zajmuje fizjoterapia? Masaże prądy, kąpiele… Tak właśnie myśli wielu Polaków. Nic bardziej mylnego. Celem działań fizjoterapeuty jest najprościej mówiąc, utrzymywanie i przywracanie pacjenta do maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych - tłumaczy prof. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. - Przywracamy ludzi do sprawności, często wprost pomagamy im być samodzielnymi. Czasami, szczególnie z najbardziej świadomymi pacjentami, pracujemy zapobiegawczo. Sportowcy, osoby aktywne czy osoby pracujące stale w jednej pozycji to nasi pacjenci. Warto pamiętać – zaznacza Krawczyk – że usługi te mogą być świadczone tylko przez fizjoterapeutę lub pod jego kierunkiem i nadzorem. A po 31 maja 2018 tylko przez fizjoterapeutą posiadającego Prawo Wykonywania Zwodu Fizjoterapeuty i należącego do Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
Fizjoterapia jest integralną częścią nauk medycznych, a fizjoterapeuci jednym z młodszych zawodów medycznych. Zajmuje się likwidacją skutków lub łagodzeniem procesów chorobowych i ich następstw, zapobieganiem im oraz przywracaniem sprawności człowieka w ciągu całego jego życia.
Dawniej pacjenci trafiali do fizjoterapeuty na zalecenie lekarza ortopedy, neurologa, reumatologa. Dziś, coraz częściej, sami zwracają się z problemem zdrowotnym bezpośrednio do fizjoterapeutów.
Fizjoterapeuci zajmują się pacjentami z dysfunkcjami układu nerwowo-mięśniowego, mięśniowo szkieletowego, sercowo naczyniowego i oddechowego.
Najczęstsze problemy z jakimi pacjenci zgłaszają się do gabinetu fizjoterapeuty są wynikiem:
• bólu kręgosłupa (najczęściej w odcinku lędźwiowym lub szyjnym) lub stawów obwodowych,
• stwierdzonej osteoporozy lub zmiany zwyrodnieniowej stawów,
• przebycia urazu czaszkowo-mózgowego lub wielonarządowego,
• złamania kość lub uszkodzenia stawu,
• chorują na schorzenia przewlekłe typu SM, SLA, Mpd, astma
• udaru mózgowego,
• doświadczyli urazu rdzenia kręgowego.
• opóźnienia rozwojowe niemowlaków
- Nowoczesne leczenie fizjoterapeutyczne oparte jest na dokładnym badaniu przed przystąpieniem do procedury terapeutycznej, a następnie monitorowaniu przebiegu fizjoterapii i jej ciągłym dostosowywaniu do aktualnego stanu i możliwości pacjenta – mówi dr Agnieszka Stępień, prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska – Wszystkich, którzy czują, że ich funkcjonowanie ruchowe sprawia im problemy czy dyskomfort zapraszamy na bezpłatne konsultacje w ramach akcji „Sobota z Fizjoterapią”. To akcja, którą organizujemy już od kilku lat. Chcemy przybliżyć naszą działalność pacjentom i dzięki temu wielu z nich może skorzystać z naszej pomocy.
9 września, tj. w najbliższą sobotę, w godzinach od 9.00 do 16.00 będzie otwartych wiele gabinetów fizjoterapeutycznych, w których można skorzystać z darmowej konsultacji. Lista gabinetów oraz zapisy znajdują się na www.dobrapraktykafizjo.pl
Źródło: Materiały prasowe
Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

fizjoterapia / Światowy Dzień Fizjoterapii
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31